Зона вільної торгівлі з ЄС загрожує цілим галузям економіки України руйнуванням

В Україні мало хто уявляє собі наслідки створення зони вільної торгівлі з ЄС

Створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС наближаються до кінця і далі на українську економіку чекають карколомні зміни. Підприємствам і навіть цілим галузям можуть загрожувати руйнування.

23 вересня в Брюсселі має завершитися останній раунд переговорів про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Після візиту президента Віктора Януковича до європейської столиці 20 жовтня Україна фактично почне ставати частиною зони вільної торгівлі Європейського Союзу (DCFTA). Перед яким історичним викликом насправді стоїть Україна, розповіла Deutsche Welle аналітик генерального директорату зовнішньої політики Європарламенту Іна Кірш ван де Ватер.

Ці реформи вимагатимуть від України неабияких затрат. На перших порах, підкреслює Іна Кірш, вони призведуть до руйнування певних внутрішніх ринків та закриття численних підприємств. Наприклад, за словами експерта, Україна отримає дуже багато проблем з харчовими продуктами. Після відкриття ринків буде здійснюватися тиск щодо поліпшення якості виробництва й ефективнішого користування сільським господарством.

Для того, щоб залишитись конкурентоспроможним в умовах відкритого ринку, сільському господарству України терміново необхідно поліпшувати якість та продуктивність. І хоча українські аграрні вироби не зможуть експортуватись до Євросоюзу, на чому принципово стоїть європейська сторона, можна було б розширити свою присутність у Північній Африці та суттєво наростити обсяги експорту до Туреччини, каже Кірш.

Закриття чекає частину вугільних шахт Донбасу. Україні рекомендується до 2016 року закрити загалом 29 шахт. Не виключено, що така перспектива приголомшить багатьох шахтарів та мешканців Донбасу. Але, за словами Кірш, насправді в Україні багато хто свідомий майбутніх перетворень. Цілком підготовленим до світового ринку, на думку європейського аналітика, є українське сталевиробництво. Галузь виробництва добрив та іншої хімічної продукції – також готова до експорту.

Водночас великі проблеми принесе перехід до відкритого ринку для автомобілебудівної промисловості. На противагу Польщі та іншим колишнім країнам-кандитатам на вступ до ЄС, де процеси модернізації фінансував Євросоюз, Україні те саме доведеться здійснити власним коштом. Реформи, як передбачають західні експерти, будуть коштувати Україні «надзвичайно великої кількості грошей, поту та енергії». Ще гірше те, що для багатьох болісні реформи стануть неочікуваними. Тому що нині, скаржаться спостерігачі, замість предметної дискусії між політиками та політиками й суспільством, що стосувалася б теми майбутнього відкриття ринків, влада та опозиція в Україні зайняті зовсім іншим.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •