Як забезпечити своїй дитині право на кілька паспортів різних держав?

Як забезпечити своїй дитині право на кілька паспортів різних держав?

Майбутні батьки замислюються про те, щоб надати своїй ще не народженій дитині якомога більше можливостей в житті, як тільки чадо підросте.

Багато хто пов’язує такі плани з набуттям громадянства тієї чи іншої країни. В майбутньому дитина може жити і працювати, де їй буде зручно, не замислюючись про візи та інші дозволи.

З точки зору законів, як місцевих, так і міжнародних, – дитині цілком можна організувати кілька паспортів, повідомляє BBC. У різних країн різні уявлення про те, хто і за яких умов отримує їхнє громадянство за правом народження.

Є країни, які практикують так званий jus sanguinis – “закон крові”. Якщо хоча б один з батьків новонародженого (в деяких країнах це може бути навіть бабуся чи дідусь) – громадянин цієї країни, то дитина автоматично отримує громадянство.
Такі закони існують у багатьох країнах – від Індії до Канади, від Ірландії до Тунісу.

Багато інших країн дотримуються принципу jus soli – “закону землі” – і вважають своїми громадянами всіх, хто народився на території цієї країни.
“Закону землі” дотримуються майже всі країни Західної півкулі, від Аргентини до Канади, від Ямайки до Мексики.

Деякі, як наприклад США і Канада, застосовують обидва принципи.

Дитину, народжену в літаку, можна вважати щасливчиком. Чому? Тому що у літаків теж є “громадянство”. Практично всі вони вважаються суверенною територією країни, в якій літак зареєстровано.

Згідно до Гватемальського протоколу, який вніс поправки до Варшавської конвенції, яка регулює повітряні перевезення, під час польоту на все, що відбувається в літаку, поширюються закони країни приписки літака.

Таким чином, наприклад, 19-річний чоловік, який летить з Техасу в Амстердам рейсом американської авіакомпанії Delta, не зможе купити на борту літака алкоголь: в США це заборонено особам молодше 21 років.

Але якщо той же юнак летить з того ж Техасу в той же Амстердам літаком голландської компанії KLM, то і пиво, і ром, і будь-які інші напої на борту будуть йому доступні: в Нідерландах алкоголь продається з 18 років.

Наприклад, якщо дитина народиться в аргентинському літаку, то вона стане громадянином Аргентини через jus solis.

Якщо літак в цей момент перетинає повітряний простір США, яке теж вважається американської суверенною територією, то новонароджений автоматично стане ще і американцем (знову ж jus solis).

А якщо у батьків цієї дитини різні паспорти – один, скажімо, громадянин України, а другий Естонії, – то у немовляти буде право отримати відразу чотири паспорти (jus sanguinis).

Проте, важливо пам’ятати, що жінок на останній стадії вагітності в літаки зазвичай не пускають.

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •