Як презервативи з Німеччини фінансували російську революцію

Як презервативи з Німеччини фінансували російську революцію

Значна частина коштів, що пішли на фінансування Жовтневого повстання у 1917 році (Велика Жовтнева Соціалістична революція), поступали через імпортно-експортну компанію, яка спеціалізувалася на контрабанді ліків, олівців та німецьких кондомів.

Про це розповідає у своїй статті у виданні The New York Times автор книги “Lenin on the Train” Кетрін Меррідейл (Catherine Merridale).

Згадуючи про поїздку Володимира Леніна до Петрограду у запломбованому вагоні, вона звертає свою увагу на фінансовій допомозі більшовикам з боку Німеччини.

Вона далі пише про те, як міністр закордонних справ Німеччини Ріхард фон Кюльманн (Richard von Kühlmann) із задоволенням згадував роль своєї країни у листопадовому перевороті 1917 року в Росії. За його словами, Берлін довго шукав сили на які можна було б покластися у справі захоплення влади в Росії. Німці розглядали кілька варіантів, від фінських націоналістів до джихадистів Центральної Азії. Але після того, як вони налагодили фінансування більшовиків, останні почали посилювати свої позиції і пропаганду своїх ідей.

Більшовистська пропаганда була недешева. За оцінками британців, вона коштувала до 2 млн фунтів на місяць. І тут у діло пішли олівці і кондоми.

Ленін не міг ризикувати, отримуючи гроші напряму, пише авторка статті. Тому була задіяна схема з контрабандою товарів. Продукція з Німеччини експортувалася в Данію, що було цілком легально, але пакування товарів потім мінялося і вони опинялися в країнах, де імпорт з Німеччини був заборонений. Частина прибутків осідала у агентів в Стокгольмі. Ключову роль тут грав Яков Фюрстенберг (Yakov Fürstenberg), який служив у імпортно-експортній компанії, директорами якої були два відомі агенти німців – Александер Гельфанд (Alexander Helphand) і Георг Скларц (Georg Sklarz). Саме Фюрстенберг був близьким контактом Леніна у Північній Європі і через нього гроші потрапляли у касу більшовиків.

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •