Вбивство Альбера Камю – справа рук КДБ?

Альбер Камю миттєво загинув у автокатастрофі, коли авто врізалося в дерево

Уважне вивчення щоденників чеського поета Яна Забрана (Jan Zábrana) наводить на думку, що вбивство Альбера Камю (Albert Camus) можливо здійснили радянські спецслужби.

Коли французький письменник та філософ Альбер Камю загинув в автомобільній катастрофі у 1960 році, йому було 46 років. Тоді ця катастрофа здавалася нічим іншим, ніж жахливим трагічним випадком.

Той факт, що Нобелівський лауреат мав у кишені невикористаний залізничний квиток з Провансу до Парижу, але в останню хвилину вирішив скористатися пропозицією приятеля і поїхати на авто, виглядає трагічним обертом долі.

Але тепер з’явилися підстави бачити у цих подіях інший сенс.

Британське видання The Observer повідомило про те, що в Італії місцевий вчений поставив під сумнів офіційну версію загибелі А. Камю. Поет та дослідник Джованні Кателлі (Giovanni Catelli) виявив, що у італійському перекладі книги чеського поета і перекладача Яна Забрана, яка є збіркою його щоденників, та вийшла під назвою “Все життя” (Celý život), відсутній значний фрагмент тексту.

У “забутому” абзаці Я. Забрана пише: “Я чув дещо дуже дивне від людини, яка знається на багатьох речах та має дуже добре поінформовані джерела. Він каже, що автокатастрофу, в який загинув Альбер Камю у 1960 році, організували радянські шпигуни. Вони пошкодили одне колесо автомобіля за допомогою хитрого приладу, який пробиває покришку на повній швидкості”.

І далі: “Наказ був даний особисто міністром закордонних справ Дмитром Шепіловим після того, як у французькому виданні у 1957 році з’явилася стаття А. Камю, де він персонально згадує Шепілова у зв’язку з подіями в Угорщині. У статті  А. Камю засуджує “Шепіловську різанину” – рішення Москви ввести війська в Угорщину у 1956 році”.

Роком пізніше А. Камю публічно підтримав поета Бориса Пастернака, чим також дратував Москву. Газета Corriere della Sera, яка повідомила про знахідку італійського дослідника, робить висновок, що у Москви набралося достатньо підстав для того, щоб вбити А. Камю у “звичний для професійних агентів спосіб”.

Висновок який зробила Corriere della Sera у статті викликав широкий резонанс у світі. Експерти та дослідники життя та творчості А. Камю вважають, що підстав для такого висновку недостатньо.

“Я не думаю, що це було саме так”, впевнений французький філософ та біограф А. Камю Мішель Онфрей (Michel Onfrey). “У КДБ було достатньо інших способів покінчити з Камю”, сказав він агентству AFP, повідомляє сайт RFE/RL.

За дискусією навколо гіпотези у італійській газеті всі забули, що версія про причетність агентів КДБ до смерті А. Камю існує вже майже 20 років. Вперше вона з’явилася саме у чеському виданні щоденників Я. Забрана, яке вийшло з друку в 1992 році.

Є підстави вважати, що Я. Забрана, перебуваючи у СРСР в 60-тих, отримав важливу інформацію від когось із високопосадовців у Москві, де його цінували за надзвичайні здібності перекладача з англійської на російську. Пізніше, ця інформація увійшла в його щоденники, які писалися у 1971-84 роках.

Проте, перевірити версію викладену чеським поетом та перекладачем у власному щоденнику неможливо без доступу до архівів КДБ. Скоріше за все, потрібно почекати ще не менше ніж 50 років, поки ми почуємо щось знову про цю історію.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •