В Україні знайдено рештки людей, які жили 32 тисячі років тому

Кістки з позначками від кам'яних ножів

Знайдені в Україні рештки людини є одним з найдавніших свідоцтв перебування сучасних людей у Європі, стверджують археологи. Про це повідомив сайт BBC News.

Археологи виявили на місці розкопок у печері Буран-Кайя в Бахчисарайському районі людські кістки та зуби, інструменти, рештки тварин. Деталі щодо цих знахідок вчених в Україні публікує видання PLoS One.

Археолог Олександр Яневич з Національної академії наук відкрив чотири печери у Кримських горах в 1991 році. З того часу там було знайдено близько двох сотень людських кісток.

Зроблені людьми предмети дають археологам підстави для того, щоб пов’язати цих давніх людей до культурної традиції, відомої як Граветтська (Gravettian). Назва цієї культури, яка з часом охопила майже весть континент, походить від місця La Gravette у Франції, де вперше виявлено цю культуру камінного віку.

Вчені визначили вік рештків людей радіовуглецевим методом – це приблизно 32 тис. років. Форма та розміри рештків дозволити вченим зробити висновок, що вони мають справу з так званою “сучасною людиною” (Homo sapiens sapiens).

Одна річ, яка серед іншого зацікавила вчених, це відсутність довгих людських кісток у цих печерах. В печерах також знайдені численні кістки антилоп, зайців, лисиць. На кістках видно сліди від кам’яних ножів, якими зрізали м’ясо. Але всі кістки, що мають людське походження, не довші ніж 12 см. Більше того, знайдені мітки на людських кістках не співпадають з мітками від ножів на кістках тварин.

На думку вчених, це означає, що м’ясо з людських кісток знімали не для застосування в їжу, а як частину ритуалу “очищення”.

Люди тоді використовували кістки мамонтів для зведення “наметів”. Взагалі, саме Граветтська культура визначила те, як виглядають сучасні люди.

Знайдені в Україні рештки, вважає професор Клайв Финлейсон (Clive Finlayson), говорять про те, що ранні сучасні люди поширювалися Європою зі Сходу, з російських рівнин, а не на північ через Балкани та Близький Схід.

“Що мене вразило, це те, що ми знайшли свідоцтва перебування людей саме там, де очікували їх знайти, а їхньою їжою було саме те, що ми і очікували побачити”, розказав  BBC News професор К. Финлейсон.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •