В Турції оголошено про створення курдської автономії

Айсел Туглук

Союз курдських неурядових організацій “Конгрес демократичного суспільства” оголосив про створення “курдської автономії” у складі Туреччини. Як повідомляє інформаційне агентство Zman, рішення про це Конгрес ухвалив на з’їзді у столиці турецького Курдистану Діярбакирі, повідомляє агентство Умма.

“Курдський народ оголосив про автономію, залишаючись прихильником національної єдності Туреччини та її територіальної цілісності. Ми базуємося на демократичних національних принципах”, – заявила після з’їзду голова Конгресу, курдський незалежний депутат парламенту Туреччини Айсел Туглук. “Курдську проблему можна розв’язати, тільки визнавши курдський народ окремою і рівноправною групою”, – заявила вона і закликала міжнародне співтовариство визнати проголошену автономію. А. Туглук підкреслила, що безвихідь у вирішенні курдського питання завжди повертатиме ці два народи до насильства і конфліктів.

Проект утворення автономії було вперше представлено у грудні минулого року на конференції курдських організацій в Діярбакирі. За автономію виступають курдські депутати від партії Миру і Демократії (BDP), а також лідер Курдської робітничої партії (PKK) Абдулла Оджалан, що перебуває у в’язниці. Турецька сторона побоюється, що поява курдської автономії з часом призведе до проголошення курдської мови національною, до таких атрибутів державності, як прапор, і, врешті-решт, до створення незалежної курдської держави і розвалу Турецької республіки.

Проголошення курдської автономії відбулося у період нового зростання напруженості між турками і курдами, після нещодавнього убивства бійцями Курдської робітничої партії 13 турецьких солдатів у засідці, влаштованій у тому ж Діярбакирі.

Курди населяють територію Курдистану, яка займає суміжні території південно-східної Туреччини, північно-західного Ірану, північного Іраку і північної Сирії. Нині курди – один з найбільших етносів світу, який не має права на самовизначення і державний суверенітет.

“Робітнича партія Курдистану”, очолювана Абдуллою Оджаланом, проголосила метою створення “єдиного, незалежного, демократичного Курдистану”, обравши для вирішення цього завдання силові методи, за що була визнана турцькою владою терористичною організацією. А. Оджалан був заарештований турецькою владою у 1999 році та засуджений до страти, яку пізніше замінили довічним ув’язненням.

Сутички турецьких сил безпеки з бойовиками КРП тривають з 1984 року. Загальна кількість жертв бойових дій з початку конфлікту оцінюється в 45 тисяч людей.

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •