В світі відзначають 150-річчя Густава Клімта

Х. Бёлер (H. Böhler). Густав Климт и Эмили Флёге. Фото 1909 года, представлено на выставке в венском Музее Леопольда (фото).

14 липня 150 років тому народився видатний митець Ґустав Клімт. Його картини відомі та високо цінуються в усьому світі, повідомляє DW.DE
Найвідомішим його витвіром є картина “Поцілунок”,  яка була відтворена та скопійована сотні тисяч разів – не лише на полотні, а й на кавових чашках, краватках, сумках, серветках та ще безлічі речей повсякденного вжитку. Усі вони віддають шану улюбленцю публіки Ґуставу Клімту, який став уособленням стилю модерн. Водночас, як зазначає мистецтвознавець та куратор музею Бельведер у Відні Альфред Вайдинґер, Клімт прагнув побороти мистецтво свого часу.

Народився Ґустав Клімт в не дуже заможній родині. Завдяки стипендії він зміг отримати освіту у Віденській художній школі (Wiener Kunstgewerbeschule). Разом зі своїм братом Ернстом, який відвідував цю ж школу, та колегою Францом Мачем він старанно працював та швидко здобув перший успіх. Окрім замовлень на оздоблення стель та театральних декорацій, Ґустав Клімт виконував  портрети заможних віденських євреїв. Він не лише писав окремі картини, а й оформлював  вілли та будинки у співпраці з різними архітекторами.

1894 Ґуставу Клімту доручили  виконати три монументальні настельні розписи у залі Aula Magna Віденського університету. Алегоричні зображення трьох факультетів – юриспруденції, філософії та медицини – викликають справжній скандал.

 

“Філософія” та “Медицина” – побачити ці картини тепер можна лише на фото.

Занадто справжні, занадто оголені. Клімт шокував манірний Відень завеликою масою оголеного тіла, і  все це на величезних полотнах на стелі консервативного університету.
1907 року з’явилася на світ одна з найбільш відомих робіт Клімта – “Портрет Адель Блох-Бауер”, на якому митець зобразив доньку одного віденського банкіра. 2006 року цю картину як найдорожчу в світі продали американському підприємцю за 135 мільйонів доларів. Це портрет з дуже реалістичним обличчям та масою золотого обрамлення довкола нього.

“Клімт не був академічним художником.” Адже він відвідував не художню академію, а ремісничу художню школу. “Творчість Клімта не мала нічого спільного з класичним образотворчим мистецтвом. Він застосовував різноманітні матеріали, які знав ще зі шкільних часів. Це було художнє ремесло”, – пояснює Вайдинґер.
Утім, саме це і зробило Клімта та його стиль унікальними. Декоративність та “автентичний” характер завадили тому, щоб Клімту запропонували викладати. “Клімт був митцем оздоблення”, – вважає мистецтвознавець Вайдинґер. Однак, спосіб, у який він малював, викликає у людей благоговіння, ділиться своїми спостереженнями куратор музею Бельведер.

Ґустав Клімт та його жінки – це окремий розділ в історії мистецтва. Не лише тому, що художник постійно увічнював представниць прекрасної статі в усіх можливих кольорах та формах. Ніхто не знає, скільки дітей насправді було в Клімта. Принаймні 14 його нащадків зголосилися після смерті митця, аби урвати свою частку спадку. Четверо були визнані офіційно. Хоча одруженим Клімт ніколи не був.
Він втілював свою пристрасть без жодних обмежень, пояснює Альфред Вайдинґер. У цьому він теж був самим собою: “Інакше важко пояснити, чому він, маючи стосунки зі своєю невісткою Гелен Клімт, розпочав аферу з Альмою Малер-Верфель. Одночасно від нього були вагітними Марі Учицькі та Марі Ціммерманн, а він їздив до Емілі Фльоґе”. Без суперечок та стресу таке полігамне життя навряд чи було можливе. Про це свідчить і чисельна любовна переписка художника. Просто він був жвавим типом, варто лишень подивитися на його фото”, – каже знавець творчості та життя Клімта Вайдинґер. Помер Ґустав Клімт від крововиливу в мозок 6 лютого 1918 року у Відні у віці всього лишень 55 років.

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •