В ЄС намагаються спрогнозувати наслідки виборів в Італії

В ЄС намагаються спрогнозувати наслідки виборів в Італії

В ЄС намагаються усвідомити всі можливі наслідки виборів, які відбулися днями в Італії.

Результати голосування надійшли з Риму лише кількома годинами пізніше повідомлення з Берліна про те, що урядову кризу в Німеччині подолано, а Ангела Меркель знову очолить уряд країни з мандатом від “широкої коаліції“.

Новини з Італії виявилися не такими обнадійливими. Перемогу на виборах у парламент країни святкують партії, який відносять до правого флангу політичного спектру, та які дотримуються євроскептичних поглядів.

Аналітики схиляються до висновку, що ЕС тепер не уникне конфлікту між прихильниками двох стратегій: поглиблення інтеграції, за яке агітує президент Франції Еммануель Макрон, і навпаки, ослаблення, хоча б тимчасового, євроінтеграційних процесів, за яке виступають праві партії кількох країн ЄС.

Президент Франції після перемоги на виборах пообіцяв, що покладе край політиці “business as usual” в ЄС і виступив з кількома амбіційними пропозиціями реформ.

Проте момент для швидких змін було втрачено в Німеччині, де урядова коаліція втратила голоси і країна опинилася перед перспективою нових виборів. Проте зусиллями канцлера А. Меркель в країні створено велику коаліцію з соціал-демократами, які минулої неділі підтримали цей план.

Тепер зміни в ЄС можуть затримати вже італійці, які відмовили у підтримці партії влади і віддали голоси євроскептикам. Партії, які отримали більшість голосів на виборах у обидві палати парламенту, хоча і зняли з порядку денного питання виходу з ЄС, на якому наполягали спочатку, але здатні серйозно вплинути на вирішення проблеми міграції, яка є ключовою для країн-членів. Італія з новим урядом може також переглянути свої внески у бюджет ЄС у бік зменшення.

Ситуацію також ускладнює те, що масштабні економічні реформи, до яких Італія була змушена вдатися під тиском з Брюсселю, досі не дали помітних результатів. Це призвело до поразки ліво-центристську Демократичну партію, а прем’єр-міністр Маттео Ренці (Matteo Renzi) вже подав у відставку з поста голови партії.

Ліво-центристська коаліція, яку очолював Ренці і його партія, отримала лише 22% голосів, в той час, як право-центристська коаліція, до якої увійшла і партія Сильвіо Берлусконі Forza Italia, взяла 37% (перемогла на півночі країни), а правий рух “П’ять зірок” підтримали 32 відсотки виборців (вони перемогли на півдні).

Є всі підстави вважати, що новий уряд відкине політику економії і збільшить бюджетні витрати всупереч законам ЄС. Італія вже практично втратила шанси на дотримання відповідності фіскальним вимогам до країн ЄС, а будь-які додаткові послаблення економії можуть змусити ЄС до застосування проти країни жорстких санкцій.

Поки що аналітики переконані, що гасла виходу з єврозони, або, взагалі з ЄС, в країні не знайдуть підтримки. В той же час, вони попереджають, що переговори між партіями-переможцями про створення коаліції можуть затягнутися на місяці.

Photo: Tiziana Fabi/AFP

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •