Уряд США: товарів “Made in USA” стане більше

Caterpillar повертає виробництво в Америку

Америка планує похитнути лідерство Китаю та стати країною, де не менш вигідно займатися виробництвом товарів. Отже, цілко можливо, що вже найближчим часом товарів на яких буде позначка “Made in USA” стане значно більше, повідомляє газета Daily Mail.

Адміністрація Брака Обами серед можливих кроків з метою подолання кризових явищ в національній економіці, розглядає план створення тисяч нових робочих місць з тим, щоб перетворити Америку в місце де виробництво буде найдешевшим з усіх економічно розвинутих країн.

План базується на висновках консультантів з компанії Boston Consulting Group (BCG), які стверджують, що настав час використати переваги від зростаючого курсу юаня та подорожчання робочої сили в Китаї. Ці процеси в найближчі п’ять років похитнуть імідж Китаю, як місця, де можна виробляти товари з найменшими витратами.

Плани активізації виробництва в США в першу чергу сприятимуть відродженню певних, найбільш привабливих, галузей. Так, виробництво одягу та взуття потребує багато ручної праці і не вимагає високої кваліфікації працівників, отже воно залишиться в Китаї.

Але якщо взяти виробництво високотехнологічних товарів, які випускають порівняно невеликими партіями, та які потребують кваліфікованої робочої сили та ще й дорогі для транспортування, то поява на них позначки “Made in USA” цілком можлива.

Існують вже перші приклади того, про що пишуть консультанти BGC. У звіті вони згадують рішення компанії Caterpillar Inc, яка планує випускати великі екскаватори, які зараз імпортуються, на власних заводах в США.

Відома корпорація General Electric Co. вже наполовину виконала власний чотирирічний план, вартістю 600 млн. доларів, яким передбачено створення власного виробництва у Луїзвіллі, шт. Кентакі, де будуть працювати 830 робітників.

В найближчі два роки слід очікувати нових повідомлень про повернення виробничих потужностей в США, запевняють експерти BCG, які знайомилися з планами своїх клієнтів.

“Якщо ви порахуєте все виходячи з поточних цін, то Китай буде виглядати привабливіше”, – каже Хал Сиркін, один із ключових авторів звіту BCG, – “але для умов 2015 року різниця між затратами в США та в Китаї практично зникає”.

Зарплата робітника в Китаї все ще складає невелику частку від зарплати робітників в Америці. В середньому можна рахувати, що американець отримує 22 долари за годину праці, тоді як в Китаї – лише 2 долари. Отже, праця в Китаї більше ніж на 90% дешевша.

Але ця різниця поступово зменшується, і як очікують експерти, китайський робітник через чотири роки буде отримувати вже 17% від зарплати американця. Додайте сюди значно вищу продуктивність праці в США, слабкий долар та витрати на транспортування і різниця стане ледве помітною.

Консультанти також передбачають появу додаткових витрат, що зростатимуть в Китаї, наприклад оплата інтелектуальної власності. З іншого боку, безробіття стає причиною того, що місцева влада в США заохочує компанії повертати виробництво, а профсоюзи стають гнучкішими у відстоюванні прав працівників.

Але серед сподівань, на яких базується дослідження консультантів є і такі, що можуть не виправдатися.

Так, зростання юаня може зупинитися, або китайська валюта навіть почне дешевшати. Невідомо як вплине на екномічні показники різке зростання розмірів середнього класу в Китаї, який може спричинити зростання внутрішнього попиту на товари та послуги. Китай також за відсутності балансу між пропозицією та попитом на ринку робочої сили, може запровадити нові заходи регулювання, вплив яких важко передбачити.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •