Сорос: Криза євро загрожує майбутньому Євросоюзу

Сорос вбачає загрозу для Євросоюзу

Фінансист і філантроп Джордж Сорос пропонує створити єдину банківську систему ЄС, щоби вивести із кризи зону євро.

За його словами, якщо не зміцнити європейські інституції, то під загрозою опиниться не лише зона євро, а й майбутнє Євросоюзу, повідомляє BBC Ukrainian.

У розмові з ведучим програми Today Еваном Девісом фінансист зазначив, що криза євро була неминучим наслідком недосконалості механізмів створення єврозони.

Джордж Сорос: Вона (криза-ред.) показала засадничі вади створення єврозони. Ми тікаємо від можливості банкрутства Греції, а цю можливість треба брати до уваги. І беручи її до уваги, треба врахувати наслідки для інших країн єврозони – те, що називають “інфекцією”.

Тож для того, щоб вирішити проблему Греції, необхідно зміцнити захисні механізми євро. Проблема в тому, що європейський істеблішмент зараз намагається утримати статус-кво. А щойно статус-кво порушується, як ті, хто вважає його неприйнятним чи нестерпним, рухаються до антиєвропейських позицій. Ось чому виникають антиєвропейські політичні заяви, а це вже становить небезпеку для самого існування Європейського Союзу.

Треба ще більше зміцнювати європейські інституції. Бо в іншому разі розвалиться не лише євро, а й сам Європейський Союз

Бі-Бі-Сі: Себто, Ви вважаєте, що відмова від спільної європейської валюти – рішення повернути все навспак – було б зараз надто проблематичним і складним кроком?

Джордж Сорос: Це мало б катастрофічні наслідки, бо ми настільки взаємопов’язані – тепер. Ми не починаємо з нуля. Банківська система глибоко зачеплена, і по суті, треба ще більше зміцнювати європейські інституції. Бо інакше розвалиться не лише євро, а й сам Європейський Союз.

Бі-Бі-Сі: Складається враження, що Ви обстоюєте потребу глибшої фінансової інтеграції в зоні євро і в Європейському союзі: то Ви погоджуєтеся з тими, хто вважає, що має бути якийсь “фіскальний союз” – навіть якщо і без єдиного міністра фінансів, то однаково, щоб, для прикладу, боргові зобов’язання італійського уряду гарантували німецькі платники податків?

Необхідний загальноєвропейський механізм управління банківською системою – особливо на випадок дефолту Греції. Тоді євро в італійському чи іспанському банку не буде коштувати стільки ж, скільки в банку німецькому

Джордж Сорос: Саме так. По суті, є 3 умови, які треба виконати. По-перше, необхідний загальноєвропейський механізм управління банківською системою, особливо на випадок дефолту Греції. Тоді євро в італійському чи іспанському банку не буде коштувати стільки ж, скільки в банку німецькому. Це перше.

По-друге, треба створити більш рівноправні умови, щоби країни з великими боргами могли отримати більшість необхідних їм кредитів на таких самих умовах, як і країни-кредитори на зразок Німеччини. Тобто потрібні єврооблігації.

І по-третє, треба дати можливість різним країнам стати конкурентними. Кожна країна має зробити це по-своєму. Але для тих, хто з цим не впорається, потрібно знайти механізм виходу з зони євро. Бо наразі можливість виходу із євро не передбачена. Отакі 3 вимоги. Вони серйозні, але необхідні.

Бі-Бі-Сі: Не просто серйозні, а велетенські! Загальноєвропейська банківська система, за якої німецькі платники податків, фактично, гарантуватимуть депозити в грецьких банках…

Джордж Сорос: Насправді все якраз навпаки! Бо сама німецька банківська система глибоко погрузла і потребує гарантій від інших країн. Так само, як і французька. Виникає багато непорозумінь, особливо в Німеччині, щодо того, що німців нібито просять “рятувати” Грецію. Це не так. Насправді їх просять рятувати їхні власні банки.

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •