Сланцевий газ у Польщі покладе край залежності Європи від Росії

Сліди газу у пластині сланцевої породи

Американські компанії розгортають у Східній Європі технології видобутку сланцевого газу. Саме ці технології забезпечили американським споживачам найнижчі ціни на природний газ з 2002 року, повідомляє агентство Bloomberg.

Компанії Exxon Mobil Corp., Chevron Corp. та Talisman Energy Inc. – серед тих, хто планує долучитися до розробки газу, що міститься у сланцевих покладах, знайдених в Польщі та Болгарії. Цих запасів може вистачити для того, щоб забезпечити місцевий попит на найближчі 80 років, повідомляють офіційні джерела.

Польща знаходиться у центрі зони майбутнього буріння, де вже існують сім скважин із 124 запланованих. Результати з першого буріння зараз вивчаються.

Подібне успішне буріння може радикально змінити ситуацію зі споживанням газу в Європі, континенті, який чверть необхідного тут природного газу отримує з Росії. Видобуток сланцевого газу стає ще більш актуальним через останні рішення уряду Німеччини згорнути власну атомну енергетику.

Польща готується до запуску повномасштабного видобутку сланцевого газу протягом десяти років, тобто, в той самий термін, за який Німеччина готується закрити всі свої АЕС.

За оцінками, запаси сланцевого газу у Східній Європі складають біля 7 трлн. кубічних метрів. Тільки в Польщі місцеві родовища можуть дати 5,2 трлн. куб метрів, що гарантує поточний рівень споживання протягом 300 років.

Геологічні умови в Польщі фахівці вважають унікальними.

Польща вже видала 86 ліцензій на розробку своїх родовищ. “Процес ліцензування вже практично завершено”, розповідає головний геолог Польщі Генрик Яцек Єзерський (Henryk Jacek Jezierski), “подальший вихід на цей ринок можливий лише через поглинання”.

Розробка сланцевого газу пов’язана зі складними технологіями, коли буряться сотні скважин, через які у сланцеві породи закачують воду разом з хімічними препаратами. В США та Франції в певних регіонах існує заборона на проведення подібних робіт через небезпеку отруєння ґрунтових вод. Де-які фахівці вважають подібні застереження перебільшенням.

Україна має угоду з компанією Exxon та веде переговори з Royal Dutch Shell Plc та Chevron. За наявними оцінками, в надрах України знаходиться до 1,2 трлн. куб метрів сланцевого газу, що є доступним для видобутку. Після Польщі, це другий за обсягом об’єм покладів газу в регіоні.

Але вже очевидно, що видобуток сланцевого газу – не питання найближчого часу. В регіоні не вистачає ресурсів та розвиненої інфраструктури. Експерти вважають також, що необхідно уточнити наявну інформацію щодо обсягів можливого видобутку.

Але, незважаючи на це, Польща, та можливо, Україна, мають реальні перспективи на комерційно привабливі об’єми видобутку сланцевого газу, роблять висновок експерти.

“Технології непрості, але не настільки, щоб не спробувати. На Польщу у нас великі сподівання”, говорить Інґо Капп (Ingo Kapp), фізик з Німецького науково-дослідницького центру GFZ у Потсдамі, який спеціалізується на таких технологіях.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •