Shell готується видобувати сланцевий газ, яким Київ вже лякає Москву

Shell зацікавилася українським сланцевим газом

Компанія Shell має намір інвестувати у видобуток сланцевого газу в Україні. Відповідний договір з НАК «Нафтогаз України» компанія підпише цього тижня. Втім, «качати» альтернативний газ можне буде лише за 10 років, повідомляє Deutsche Welle.

Сланцевий газ в Україні – це ласий шматок. Як повідомляє агенція «International Energy Statistics», досліджені й оцінені в Україні обсяги сланцевого газу складають 1,2 трильйонів кубометрів, за іншими даними запасів може бути вдвічі більше. Державна компанія «Надра України» стверджує, що українські запаси сланцевого газу є найбільшими в Європі.

Досі розвідкою цього газу в Україні серйозно не займалися. Гендиректор компанії «Укргеопроект» Віктор Металіді розповів Deutsche Welle, що сланцевий газ міститься в невеликих кількостях, але на великих площах. Для його видобутку використовують горизонтальне буріння і “гідророзрив” пласту. А це – довготривала й дорога справа, тому в Україні донині сланцевий газ не особливо брали до уваги. За його словами, передусім потрібно ще провести серйозну геологічні розвідку, де саме вигідно в Україні видобувати сланцевий газ. За попередніми даними українські запаси сланцевого газу є на Прикарпатті – в Івано-Франківській та Львівській областях, а також у регіонах на сході країни.

Як стало відомо, компанія Shell вже готова інвестувати у видобуток сланцевого газу в Україні близько 600 мільйонів доларів. А до цього приблизно 200 мільйонів доларів витратити на розвідувальні роботи. Адже Shell тривалий час заявляє про інтерес до Юзівської газової площі (Донецька та Харківська області). Об’єкт уже погоджений місцевою владою для виставлення на конкурс з надання у користування на умовах, визначених угодами про розподіл продукції. Після узгоджень і дозволів усіх зацікавлених органів площа повинна виставлятися на відкритий конкурс. Втім НАК «Нафтогаз України» вже до кінця тижня хоче підписати угоду з Shell, деталі якої щоправда поки не відомі.

Поки українських політиків не стільки обходить екологічність видобутку сланцевого газу, скільки «інформаційний вплив» на російський «Газпром». Сигнал, який намагаються подати Москві, полягає в тому, що цей альтернативний газ Україна таки добуватиме. Зрештою ж ідеться про принаймні якусь альтернативу російському природному газу. Однак у «Газпромі» не вірять у перспективність видобутку сланцевого газу в Україні, а намір української влади вирішити проблеми диверсифікації енергопоставок за рахунок цього енергоносія називають «ілюзією». Українські експерти сходяться на тому, що це – не ілюзія, втім все ж таки далека перспектива. Адже реально перший кубометр українського сланцевого газу можна буде отримати не раніше 2021 року.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •