Повний текст виступу держсекретаря США Джона Керрі після переговорів з Лавровим в Парижі

Керрі та Лавров мали чергову зустріч в Парижі
Керрі та Лавров мали чергову зустріч в Парижі

Державний департамент США
Офіс речника

30 березня 2014 р.

Резиденція посла
Париж, Франція

Держсекретар Керрі: Доброго вечора! Щиро дякую вам за терплячість. Знаю, що вже пізно. Принаймні тут. Вибачте за те, що на це пішло трохи більше часу, ніж планувалось, проте на ці переговори справді пішло чимало часу.

Як вам відомо, я прибув сьогодні до Парижа з метою проведення зустрічі з Міністром закордонних справ Лавровим, оскільки Президент Обама та Сполучені Штати абсолютно переконані, що дипломатія має відігравати головну роль із тим, щоб допомогти народові України у його прагненні досягти мети, яка полягає в тому, щоб жити гідно, жити у стабільній, мирній і єдиній демократичній державі. І ми перебуваємо тут саме тому, що ми глибоко переконані: дипломатичні підходи мають бути першочерговим інструментом вирішення міжнародних проблем.

США й Росія мають різні погляди на події, які викликали кризу. Проте і ми, й вони визнаємо важливе значення пошуку вирішення проблеми дипломатичним шляхом, який би водночас відповідав і потребам українського народу. І саме це ми погодили сьогодні.

Обидві сторони виклали пропозиції щодо того, яким чином знизити напругу у питаннях безпеки та політичній ситуації в Україні та довкола неї. Ми також порозумілися стосовно того, щоб працювати з урядом і народом України і разом втілювати заходи, яких вони вживають задля виконання таких пріоритетних завдань: забезпечення прав національних меншин; забезпечення права на використання мови; демобілізація та роззброєння нерегулярних формувань і провокаторів; забезпечення процесу всебічної конституційної реформи; проведення вільних і справедливих виборів за участі спостерігачів від міжнародної спільноти.

Ми погодились розглянути ідеї та пропозиції, опрацьовані сьогодні ввечері, і згодом повернутись до їх обговорення.

Сполучені Штати консультуються з Україною на кожній стадії цього процесу, і ми не сприймаємо рух у цьому напрямку без участі за столом переговорів легітимного уряду України. Це чіткий принцип — жодного рішення стосовно України без участі України.

Сьогодні по обіді, коли ми спілкувались із Прем’єр-міністром Яценюком, я ще раз підтвердив налаштованість США тісно координувати свої заходи з Україною й надати нашу потужну підтримку до закінчення цього процесу. За повної підтримки українського народу, Прем’єр-міністр Яценюк рухається у напрямку конституційних змін, демократичних виборів, а також необхідних, хоча й болісних, економічних реформ. Ми бачили протягом минулого тижня на рівні МВФ та ООН, а також у країнах ЄС та на зустрічі Великої сімки, що міжнародна спільнота повністю підтримує Україну. Ми продовжуватимемо наполегливо співпрацювати з тим, щоб надати їм економічну й політичну підтримку, потрібну їм у цей перехідний період.

Під час сьогоднішньої відвертої дискусії з Міністром закордонних справ Лавровим я чітко виклав свою позицію — Сполучені Штати незмінно вважають дії Росії незаконними та протиправними. Очевидно, що дії Росії протягом останніх тижнів суперечать принципам верховенства права й міжнародної спільноти. І ми незмінно вважаємо, що ці дії на неправедному боці історії.

Проте успішність заходів у питанні України повинна включати відведення справді великої російської військової потуги, яка наразі концентрується на українських кордонах. І під час сьогоднішньої зустрічі з Міністром закордонних справ я зазначив, наскільки нас турбує присутність цих військових формувань. Ми вважаємо, що присутність цих формувань створює атмосферу страху й залякування в Україні і ніяк не сприяє створенню клімату, який нам потрібен для діалогу, не забезпечує поінформування ні міжнародної спільноти, ні українців щодо роботи, яка ведеться дипломатичними каналами.

Сполучені Штати й міжнародна спільнота всебічно підтримують суверенітет і територіальну цілісність України, і ми продовжуватимемо підтримувати народ України у його праві на вибір свого майбутнього. Зазначу, що принаймні сьогодні Міністр закордонних справ Лавров дав знати, що Росія хоче поважати право українців на вибір. Очевидно, що Україна обрала власний демократичний шлях забезпечення добробуту й миру, і сьогодні, під час переговорів, Міністр закордонних справ Лавров зазначив, що Росія хоче підтримати Україну у її прагненні до незалежності й намаганнях уможливити такий перехід.

Незважаючи на колосальний тиск, уряд України продемонстрував виняткову стриманість. Він продемонстрував усьому світові таку сміливість, таку непохитність, якій має аплодувати кожна країна. І Сполучені Штати, і наші партнери стоятимуть поруч з Україною щільними рядами, підтримуючи її у цьому напрямку.

Із задоволенням відповім на ваші питання.

П. Псакі: Майкл Гордон, «Нью-Йорк Таймс».

Запитання: Як ви зазначили, росіяни зосередили значні сили, дехто навіть каже, можливо, аж 50 000 військових, на кордоні, мабуть, як засіб залякування. Можливо, навіть тому, що вони розглядають можливий варіант військових дій. Ви зазначили, що ви порушили це питання і звернулись до російської сторони з пропозицією про відведення їхніх формувань від кордону. Чи погодились вони зробити це? Якщо ні, то які аргументи вони навели?

По-друге, протягом останніх тижнів обидві сторони вели мову про можливу федералізацію України, головно як інструмент забезпечення інтересів російськомовного населення. Проте схоже, що російська сторона вбачає у цій федералізації далекосяжну концепцію, яка надасть регіонам право накладати вето на національну політику, навіть на закордонну політику. Чи вдалось вам досягти якогось успіху у зближенні позицій у цьому ключовому питанні, і якими будуть наступні кроки? Дякую!

Держсекретар Керрі: Щиро дякую, Майкле! Як я вже зазначив, обидві сторони виклали сьогодні свої пропозиції стосовно того, яким чином знизити напругу у питаннях безпеки та політичній ситуації в Україні та довкола неї. Справді, ми серйозно та грунтовно обговорили питання концентрації військ і вплив цього фактора, а також важливе значення їх зменшення та часткової передислокації з огляду на процес, який ми почали.

Ми зробили пропозиції стосовно того, як цього можна було б досягти, і, повернувшись до Вашингтона, я проведу консультації з Президентом Обамою щодо його варіантів відносно цього питання. Але у підсумку, відверто: кінець кінцем, лише українці мають погодитись або вирішити питання, які стосуються їхнього майбутнього. Ми ж намагаємось знайти шлях запобігти напрузі, знизити рівень ескалації і забезпечити такий клімат, у рамках якого могли б відбуватися позитивні переговори стосовно інших питань.

І це наводить мене на інше питання, яке ви порушили, Майкле, — про федералізацію. Я зазначив це у своєму вступі і повторю ще раз: питання прийняття рішення або укладення угоди про федералізацію — це не наше завдання. І ми про це говорили. Проте, це завдання для українців, і вони самостійно вирішать своє майбутнє для себе, вирішать, які дефініції працюють у їхньому контексті. Очевидно, що точка зору росіян матиме форму пропозиції. Думаю, що це важливо мати на увазі, з огляду на те, що Росія, очевидно, має довготривалі зв’язки та серйозні інтереси. Але, зрештою, таке рішення доведеться робити українцям.

Але ми сьогодні не обговорювали це питання, тому що це було б недоречно з мого боку – робити це без безпосередньої участі українців. Проте ми намагаємось забезпечити саме процес, а не змістовне вирішення низки питань, оскільки питання змістовності вирішуватимуть українці. А ми намагаємось знизити напругу, знайти шлях, знайти можливість для українців, на яку вони заслуговують, щоб дати їм змогу це зробити.

П. Псакі: Енн Жіран, «Вашингтон Пост»

Запитання: Вітаю вас! Лише уточнення стосовно вашої відповіді у питанні про військові формування — чи є який-небудь варіант, за якого США можуть погодитись хоч би з їхньою частковою присутністю?

Держсекретар Керрі: Щодо розгортання військ на суходолі, мені здається, я дав на це відповідь. Є деякі думки. Є і пропозиції з обох боків. І це справді важливо для проведення відповідних консультацій, що мають відбутися до будь-якого обговорення цього питання.

Але, врешті-решт, війська розташовано в Росії, на російській землі. Це не питання права або законності; це питання стратегічної доцільності і того, чи далекоглядно саме зараз тримати таку кількість військ, скупчених на кордоні, тоді як ви намагаєтеся, ймовірно, дати зрозуміти, що ви хотіли б знизити напругу й почати відведення військ в іншому напрямку.

Тож це варіанти, один із яких треба обирати, але українці мають бути у центрі будь-яких стійких, довготривалих можливостей і я не хотів би сьогодні заглиблюватися в цю частину, оскільки це справді вирішувати їм – що доречно, а що ні.

По-друге, стосовно мирного процесу на Близькому Сході та щодо ув’язнених, я не хотів би коментувати цього зараз. На мою думку, було б недоречно заглиблюватися у будь-які розмірковування про те, що може або не може статися, оскільки це питання між палестинцями та ізраїльтянами – питання того, до чого готовий вдатися Прем’єр-міністр Нетаньягу. Тому скажу так – він старанно працює. Я це знаю. Я особисто говорив з ним 15 хвилин назад. І він працює над цим питанням.

Наша команда вже на місці. Наш провідний посередник і повний склад команди вже там. Вони присвячують цій роботі кожну мить. Я весь день підтримував з ними безперервний зв’язок. І ми побачимо результати завтра, коли робитимемо якісь висновки.

П. Псакі: Дякую всім присутнім.

Держсекретар Керрі: Дякую вам. Дуже вдячний.

(джерело)

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •