Популяція бджіл зменшується через розвиток мобільного зв’язку

Мобільний зв'язок загрожує бджолам

Вчені стверджують, що сигнали мобільного зв’язку є причиною раптового зменшення популяції бджіл, які грають надзвичайно важливу роль у процесах сільськогосподарського виробництва фруктів та овочів.

Деніел Фавр, керівник групи дослідників із швейцарського міста Лозанна, зробив такі висновки після серії експериментів в яких він тримав телефони поруч з вуликами та спостерігав за поведінкою бджіл.

Результати дослідів, які опубліковані в спеціальному журналі Apidologie, наводять на висновок, що сигнали мобільного зв’язку впливають на бджіл, вони починають хаотично рухатися та раптово вмирають.

Вченими вивчався вплив трьох різних режимів роботи телефона: відключеному,  в режимі очікування та під час з’єднання.

Коли з телефона виконували виклик, або відповідали на дзвінок, шум від бджіл на пасіці збільшувався в десять разів, але він знову падав до нормального рівня, коли телефон виключали або переводили в режим очікування.

На думку Д. Фавра, радіовипромінювання під час дзвінка збуджувало бджіл. Зростання шуму є сигналом до того, щоб залишати вулики. Збиті з пантелику бджоли після подібного збудження часто помирали.

Дослідження, проведене в Швейцарії – не перше, яке пов’язує мобільний зв’язок та загибель бджіл. В 2008 році в Німеччині виявили, що бджоли відмовляються повертатися у вулик, якщо поруч знаходився мобільний телефон. Дезорієнтовані, вони швидко помирали.

В березні ООН розповсюдила звіт, в якому перераховані фактори, що впливають на суттєве зменшення останнім часом популяції бджіл. Там згадуються і пестициди, і зникнення певних сортів диких рослин, і ще біля десятка інших загроз.

Виробники сільськогосподарської продукції у Великій Британії констатують, що кількість бджіл в країні порівняно з 80-ми роками зменшилася удвічі. В США виробники меду несуть значні збитки через раптове вимирання цілих колоній, коли з незрозумілих причин на пасіках гинуть всі бджоли.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •