Папандреу може піти у відставку, а Греція вийти з єврозони та ЄС

Папандреу втрачає контроль за ситуацією

Прем’єр-міністр Греції Георгіос Папандреу може вже сьогодні піти у відставку. Про це Бі-Бі-Сі повідомили джерела в Афінах, повідомляє BBC Ukrainian. Агентство Reuters, в свою чергу, передає, що Г. Папандреу не розглядає можливість своєї відставки, але погоджується на тимчасовий коаліційний уряд.

Відразу по завершенні надзвичайного засідання уряду Греції Г. Папандреу проведе зустріч з президентом Карлосом Папульясом, щоб запропонувати передання влади коаліційному урядові на чолі з колишнім керівником Центрального банку Греції Лукасом Пападемосом.

Несподіване оголошення Г. Папандреу про те, що питання пакету фінансової допомоги ЄС Греції буде винесене на загальнонаціональний референдум, викликало спротив усередині партії при владі ПАСОК і спричинило розкол в уряді.

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі в Афінах, Г. Папандреу опинився на порозі політичної кризи, яка ще більше ускладнить проблеми Греції. У понеділок Г. Папандреу шокував європейських лідерів і фінансові ринки оголошенням про референдум. Уночі в середу, після надзвичайних переговорів з французьким президентом Ніколя Саркозі і німецьким канцлером Анґелою Меркель у Каннах, він сказав журналістам, що греки на референдумі вирішуватимуть долю майбутнього євро в Греції.

“Питання полягає в тому, чи ми хочемо залишатися в єврозоні. Це очевидно”, – відверто говорить Г. Папандреу.
Однак речниця Європейської комісії сказала журналістам у Брюсселі, що якщо Греція покине зону євро, країні доведеться вийти і з Європейського Союзу. “Договір не передбачає виходу із єврозони без одночасного виходу з ЄС”, – сказала речниця.

Перед тим голова Єврогрупи, що об’єднує 17 країн зони євро, прем’єр-міністр Люксембургу Жан-Клод Юнкер сказав, що угрупування розробляє плани на випадок, як Греція вийде з єврозони. “Ми цілком готові до такої ситуації, яку я описав, хоч і не хочу, щоб вона здійснилася”, – сказав пан Юнкер німецькому телеканалу ZDF.

26 жовтня країни єврозони домовилися надати Греції другий пакет фінансової допомоги на загальну суму 130 млрд євро і погодилися списати половину державного боргу Греції. В обмін на цей пакет Греція має скоротити бюджетні витрати: зменшити зарплати і пенсії в державному секторі і звільнити тисячі працівників.

Г. Папандреу планував провести референдум 4 чи 5 грудня. Але, як повідомляє кореспондент Бі-Бі-Сі, тепер виникли сумніви в тому, що референдум відбудеться, бо в разі вотуму недовіри у п’ятницю уряд Греції буде змушений піти у відставку і проголосити дострокові вибори. Греція мала отримати наступний транш допомоги на суму 8 млрд євро вже цього місяця. Але заява ЄС про те, що гроші будуть надані лише після референдуму, означає, що вже через кілька тижнів у бюджеті не буде грошей платити пенсії і зарплати.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •