Нова виборча система це повернення в минуле – експерт

Змішана система виборів - повернення у минуле

Ухвалення нового закону про вибори народних депутатів має стати центральною подією парламентської сесії, яка розпочалася цього тижня. Опозиція сумнівається у чесності майбутніх виборів, якщо ухвалять “змішану” систему.

Якщо буде ухвалено законопроект, представлений на експертне обговорення Міністерством юстиції, депутатів обиратимуть за змішаною системою і за закритими списками. Президент Віктор Янукович під час виступу у вівторок у Верховній Раді заявив, що прийняття нового закону про вибори народних депутатів стане “тестом на зрілість українського парламентаризму”, повідомляє Deutsche Welle.

Нова виборча система, на думку голови Лабораторії законодавчих ініціатив Ігоря Когута, це фактичне повернення у минуле. «Якщо якась партія отримає на виборах добрий результат, то не факт, що вона сформує більшість у Верховній Раді», – констатує І. Когут.

На його думку, надзвичайно дискусійне питання – підняття прохідного бар’єру до парламенту. Він виступає за те, аби прохідний бар’єр не підвищували, адже українському парламенту потрібна «нова молода кров».

Розробники нового законопроекту хочуть відмовитися від фінансування агітації за кандидатів та партій державним коштом. «Майновий ценз неприпустимий. Адже хтось може з кандидатів собі дозволити витратити мільйон на листівки, а хтось – ні», – зауважує Когут. При цьому він наголосив, що влада не радилася з громадськістю щодо змін виборчого законодавства, а просто поставила до відома, що вся система буде змінена.

Опозиція не збирається голосувати за новий законопроект про вибори до Верховної Ради. Найбільше опозиціонерів бентежить процес формування дільничних виборчих комісій (ДВК), каже народний депутат з фракції «БЮТ- Батьківщина» Юрій Одарченко. За його словами, новий законопроект про вибори передбачає, що ДВК формуються політичними партіями, які нині є у парламенті. «На разі у Верховній Раді лише дві політичні партії – КПУ та Партія регіонів. Саме з їхніх представників формуватимуть комісії», – прокоментував Одарченко Deutsche Welle.

Попри те, що новий законопроект «Про вибори народних депутатів України» тепер вивчає Венеціанська комісія, опозиція не покладається на міжнародну структуру, адже та дає лише рекомендації і оцінює європейські виборчі системи за «стандартними лекалами». Наступне засідання Венеціанської комісії заплановане лише на середину жовтня, а українські парламентарі налаштовані рішуче і спробують ухвалити законопроект до кінця цієї сесії.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •