Міністр оборони США Роберт Ґейтс, залишаючи пост, лякав розпуском НАТО

Роберт Ґейтс жорстко критикував НАТО

Міністр оборони США Роберт Ґейтс попередив сьогодні, що майбутнє «військового союзу Америки з Європою» виглядає «безрадісно», повідомляє Радіо Свобода.

Виступаючи в Брюсселі перед ученими Інституту з проблем безпеки і оборони, Р. Ґейтс висловив сумнів у життєздатності НАТО у світлі «браку політичної волі і видатків на оборону» з боку союзників США.

В останньому політичному виступі в якості шефа Пентагону та завершуючи своє 11-денне закордонне турне,  Р. Ґейтс нагадав, що у воєнній кампанії в Лівії бере участь лише половина держав-членів НАТО і відзначив, що цей факт не може не турбувати, повідомляє агентство Associated Press.

Ґейтс також не ховав свого роздратування натівською бюрократією.  На його думку, обидві головні військові операції, де НАТО бере участь – в Лівії та Афганістані – є провальними та демонструють слабкість альянсу.

США тримають в Європі десятки тисяч військових не для того, щоб захищати регіон від нападів, а для того, щоб тренувати збройні сили європейських країн та розвивати те, чого не вистачає десятки років: здатність європейців виступити у війні разом з США на достойному рівні.

“Незважаючи на наявність більше ніж 2 млн. людей у військовій формі, не рахуючи американські війська, НАТО має проблеми, часом дуже серйозні, з тим, щоб підтримувати боєздатність підрозділу у 25 – 45 тис. вояків, не тільки взуттям, але критичними ресурсами, такими як гелікоптери, транспортні літаки, спостереження та розвідка, тощо”, сказав Р. Ґейтс у незвично жорсткій манері.

Р. Ґейтс зробив кар’єру офіцера в ЦРУ та був директором розвідувального відомства з 1991 по 1993 рік. Він залишає свій пост шефа Пентагону, на якому служив 4,5 роки, з 30 червня. З 1 липня його замінить Леон Панетта (Leon Panetta).

Небажання деяких країн НАТО збільшувати військові бюджети та брати пряму участь у військових операціях, має наслідком ситуацію, коли альянс ропадається надвоє: на першому плані – американські війська, а на другому, практично непомітному,  решта НАТО. Р. Ґейтс вважає, що це може означати можливість розпуску НАТО.

В той же час, Р. Ґейтс висловив надію, що НАТО подолає свої недоліки та слабкі місця. Але його слова наводять на думку про те, що терпіння американців має край. США у найближчі роки можуть почати зміну приорітетів своєї оборонної політики, коли на перший план вийдуть Азія та Тихоокеанський регіон, де головна увага буде приділятися реакції на зростаючий вплив Китаю.

“Найпотужніший військовий альянс у світі лише 11 тижнів веде військову операцію проти погано озброєного режиму у малонаселеній країні, а більшості союзників вже не вистачає ресурсів, що вимагає втручання США, щоб змінити ситуацію”, продовжував Р. Ґейтс, демонструюючи наслідки скорочення оборонних бюджетів.

Він також наголосив на тому, що проблеми альянсу в Лівії на політичному рівні непокоять США ще більше.

“Всі члени альянсу проголосували за початок місії в Лівії, менше ніж половина приймає в ній участь, а лише третина країн наважилась на участь у нанесенні ударів”, говорив Р. Ґейтс. І продовжував: “Відверто кажучи, вони сидять осторонь  не тому, що не хочуть брати участь, а тому що не можуть. Вони просто не здатні це робити з військової точки зору”.

Багато уваги, Р. Ґейтс приділив також провалам НАТО у Афганістані.

Після доповіді, відповідаючи на запитання, Р. Ґейтс, якому 67 років,  сказав, що “емоційний та історичний зв’язок” з НАТО людей його покоління починає “відживати своє”. Він додав, що не може сказати, що це означає з точки зору практичних дій. Але, якщо європейці бажають підтримувати зв’язок зі Сполученими Штатами у справах безпеки, ” дрейфуванню останніх 20 років необхідно покласти край”.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •