Медіа в Україні опинилися перед загрозою гігантських судових позовів

Президент підписав зміни до закону, які загрожують медіа

Президент Віктор Янукович підписав закон, який, на думку медіа-експертів, призведе до відновлення мільйонних позовів до засобів масової інформації.

Йдеться про зміни до чинного закону “Про судовий збір”, який Верховна Рада ухвалила наприкінці сесії. Згідно із поправками, у разі позовів про відшкодування моральних збитків позивач сплачуватиме 1% судового збору від суми позову. Досі цей розмір становив 10%, повідомляє сайт BBC Ukrainian.

10-відсоткове мито встановили у 2003 році. Як каже медіа-експерт, редактор інтернет-видання “Телекритика” Наталія Лігачова, це стало перемогою журналістів, які з допомогою комітету з питань свободи слова та інформації домоглися таких змін.

“Це дійсно зупинило практику великих позовів до засобів масової інформації. Фактично, зараз ідеться про повернення до цієї норми. Я вважаю, це нонсенс, і є велика небезпека, що мільйонні позови знову з’являться”, – сказала Н. Лігачова в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.

Експерт розповіла, що в Україні, як і в багатьох інших країнах світу, немає обмежень на розмір позовів до засобів масової інформації, однак бар’єром слугує розмір судового мита.

До 2003 року через такі позови закривалися видання і телеканали. Найяскравіший приклад – газета “Вечерние вести”.

Наприкінці 90-х через повідомлення про те, що футболіста Андрія Шевченка купує італійський клуб “Мілан” тодішній президент клубу “Динамо” (Київ) Григорій Суркіс звернувся із позовом до суду з вимогою стягнути із газети значну суму. На той час видання було одним із наймасовіших в Україні, але змушене було припинити існування. Невдовзі інформація про продаж італійському клубові Андрія Шевченка підтвердилася.

Автори законопроекту, серед яких член фракції Партії регіонів і постійний представник президента у парламенті Юрій Мірошниченко, пояснювали необхідність ухвалення закону потребою поліпшити матеріальне становище судів.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •