Комісія Сейму Польщі визначить суму воєнних репарацій, яку має сплатити Німеччина

Комісія Сейму Польщі визначить суму воєнних репарацій, яку має сплатити Німеччина

В Сеймі Польщі за ініціативи партії PiS створено парламентську комісію з метою визначення суми відшкодувань від Німеччини, на які має право Польща, виходячи зі збитків, завданих німецькою окупацією під час Другої світової війни, повідомив портал tvp.info.

“Хочемо розпочати роботу в парламенті Польщі метою якої є аналіз розміру відшкодування з боку Німеччини”, повідомив депутат від PiS Аркадіуш Мулярчик (Arkadiusz Mularczyk – на фото), який очолив комісію.

Перше засідання комісії має відбутися під час наступної сесії Сейму призначеної на 10 – 13 листопада.

Комісія, за словами депутата, буде вивчати також юридичні питання навколо проблематики репарацій та шляхи вирішення цього питання.Згідно до експертизи відповідного Бюро польського Сейму (Biuro Analiz Sejmowych) щодо воєнних репарацій, Польща має право на відшкодування з боку Німеччини. Експертиза наводить серед іншого свій висновок стосовно рішення уряду Польщі від серпня 1953 року, яке було наслідком відповідної постанови уряду СРСР щодо Німеччини. В ньому йдеться про те, що Польща з 1 січня 1954 року відмовляється претензій на відшкодування на свою користь від Німеччини. У висновку Бюро наголошується на тому, що згадане рішення не є підставою для відмови від репарацій.

Члени комісії повідомили, що було знайдено невідомий до цього часу документ – декларація уряду Польщі від 1969 року, в якому наголошується на тому, що Польща ніколи не відмовлялася від права на репарації від Німеччини.

Донині вважалося, що уряд PRL у вересні 1969 року підтвердив рішення кабінету Болєслава Берута від серпня 1953 року про відмову від воєнних відшкодувань від Німеччини. Але знайдений документ не тільки не підтверджує рішень 1953 року, а навпаки, містить протилежні висновки.

В документі наводиться відповідь кількох держав, зокрема від Польщі, на запит Генерального секретаря ООН від 1969 року у справі підготовки до процесу визначення критеріїв щодо обсягів відшкодувань і відповідальності за воєнні злочини проти людства. Уряд Польщі у відповіді на запит ООН підтвердив необхідність матеріального відшкодування та визначив, що це питання не може регулюватися законодавством країни-агресора, а виключно міжнародним правом.

Отже, документ ООН дозволяє відкинути версію про те, що Польща відмовилася від репарацій в 1953 році і пізніше підтвердила це рішення маріонеткового уряду.

В Німеччині негативно ставляться до спроби підняти питання репарацій. “Це спроба погіршити близькі і добрі стосунки, які розвинулися останнім часом між Польщею і Німеччиною”, заявив міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель (Sigmar Gabriel).

За оцінками, якими оперують в Польщі, загальні матеріальні втрати в наслідок окупації країни Німеччиною під час війни, склали понад 258 млрд злотих у валюті тих часів. За курсом на 1 серпня 1939 року це 48,8 млрд доларів США (1 USD – 5,3 zł).

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •