Ісландія відмовилася платити борг європейцям

Ісландці відмовилися вдруге

За результатами референдуму, що відбувся в Ісландії, громадяни цієї країни вже вдруге відмовилися сплатити борг Великій Британії та Нідерландам, повідомляє телеканал Al-Jazeera.

Країна заборгувала після того, як внаслідок фінансової кризи збанкротував онлайновий банк Icesave, що належав одному з трьох найбільших банків країни Landsbanki, і який відмовився повертати гроші клієнтам, серед яких, головним чином, були британці та голандці. Уряди цих країн надали Ісландії кредит, щоб виконати зобов’язання перед вкладниками.

Прем’єр-міністр Ісландії Йоанна Сігурдардоттір, коментуючи оприлюднені сьогодні результати референдуму, попередила про “економічний та політичний хаос”, що можуть наслідувати відмові сплатити борг. “Референдум поділив країну навпіл”, заявила прем’єр. Вона визнала, що оприлюднені часткові результати референдуму вже не залишають сумнівів, що країна проголосувала “ні”. Після підрахунку 85 тис. голосів, відомо, що 58% проголосували за відмову платити, а 42% були за. Наскільки активно голосували ісландці наразі невідомо, але в країні нараховується 230 тис. тих, хто має право голосу.

Прем’єр-міністр, яка передбачала подібний результат ще минулого року, поки не висловлювалася щодо перспектив відставки її уряду.

В лютому ісландські парламентарі підтримали план повернення боргу, що був узгоджений з кредиторами у грудні минулого року, однак, президент країни відмовися підписувати відповідний закон, ініціювавши референдум. В березні 2010 року громадяни вже відмовилися підтримати попередній план повернення боргу на національному референдумі.

Активісти, що підтримали відмову платити, нагадують, що немає ніяких законних підстав для того, щоб зобов’язання приватного банку перекладати на громадян.  Вони побоюються, що такі зобов’язання стануть для ісландців “надзвичайно тяжким фінансовим тягарем”. Так, Великобританія очікує на повернення 2,3 млрд. фунтів.

Суперечка між Ісландією та країнами-кредиторами може бути розглянута у Європейському суді, але, як передбачають фахівці, це затягнеться на роки та буде коштувати сторонам дуже дорого.

Економісти вважають, що рішення проблеми з боргом допомогло б Ісландії повернутися на ринок кредитів, яких вимагає її економіка, що знаходиться в глибокій кризі. Агентство Moody вже попередило, що може знизити кредитний рейтинг Ісландії.

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •