Чому не працює експеримент з виплатою безумовного доходу у Фінляндії – NYT

Чому не працює експеримент з виплатою безумовного доходу у Фінляндії – NYT

Концепція “безумовного доходу” (Universal basic income) стала останнім часом предметом обговорення в багатьох країнах, а з підтримкою її виступили як політики, так і діячі бізнесу та просто відомі люди. Суть концепції полягає в тому, що всім людям, незалежно від того, мають вони роботу чи ні, уряд видає щомісяця певну “базову” суму грошей без жодних умов. Прихильники ідеї переконані, що таким чином можна подолати бідність, зменшити майнову нерівність та підняти рівень свободи індивідууму.

Поки що, безумовний дохід залишається лише темою для обговорення, практичних прикладів реалізації таких планів ще немає, але експерименти, що вже мали місце – в США в 70-х роках, або цими днями – в місті Утрехт, в Голландії, не дають підстав для будь-яких висновків, наголошують автори статті з Фінляндії у виданні The New York Times.

Саме у Фінляндії на початку поточного року уряд запустив тестування концепції безумовного доходу на національному рівні. Країна, що має один з найвищих рівнів витрат на соціальні програми серед всіх країн світу, Фінляндія виглядала вдалим вибором для подібного експерименту.

Організація, що займається питаннями соціальної підтримки населення, шляхом випадкової вибірки обрала 2 тис фінів у віці між 25 і 58 років, які вже перебували на програмі соціальної підтримки для безробітних. Учасникам було запропоновано виплату в сумі €560 (біля $645) на місяць з січня 2017 року до грудня 2018 року і їм не заборонялося заробляти додатково.

Автори статті переконані, що не чекаючи офіційних результатів експерименту в 2019 році, вже можна зробити висновок, що жодного позитивного ефекту від безумовних виплат на майнову нерівність чи ставлення людей до роботи і якості їхнього життя не виявлено.

Проте, автори статті у NYT не ставлять під сумнів саму ідею, а переконані, що причиною невдачі є некоректні умови проведення експерименту. Кількість учасників дуже мала, час проведення виплат – незначний, а політична ситуація в країні в цей момент не сприяє успішному запровадженню універсального базового доходу, переконані автори статті.

Центристська партія, яка перемогла на виборах з консервативною програмою, зараз наполягає на скороченні соціальних витрат і державного боргу, а також на жорстких реформах з метою сприяти економічному зростанню. Партійний маніфест пропагує ідею скорочення зарплат і збільшення пенсійного віку. Ідея універсального базового доходу згадується лише як підстава для можливого експерименту.

Отже в країні сталася непередбачувана колізія – ідею безумовного доходу, яку підтримують ліві політичні сили, почали випробувати в часи, коли в країні почалися непопулярні реформи з метою пожвавити економіку.

Фінський уряд пішов на такий експеримент, але не приховував, що головним чином, хоче з його допомогою не “звільнити бідних” чи “боротися з нерівністю”, а, в першу чергу, популяризувати зайнятість. На думку авторів статті, уряд просто закликав людей братися до роботи з невисокою оплатою і невисокою продуктивністю праці.

Одночасно з початком експерименту, уряд ускладнив умови для отримання соціальної допомоги з безробіття, за станом здоров’я або на дітей.

У недавньому звіті організації OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) стверджується, що заміна соціальних програм, що вже діють, поміркованим за розміром універсальних доходом може призвести до поглиблення бідності, замість того, щоб зменшити її.

На думку авторів, універсальний безумовний дохід може стати успіхом лише в умовах масового і тривалого застосування. Він має бути доступним не тільки для безробітних, а запровадження цих виплат не має переслідувати лише мету змусити людей погоджуватися на низькооплачувану роботу.

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •