1 жовтня Грузія обиратиме новий склад парламенту і майбутнього уряду

1 жовтня в Грузії відбудуться парламентські вибори

Першого жовтня в Грузії відбудуться парламентські вибори, які визначать не тільки новий склад парламенту Грузії, але і майбутній уряд, та політичний курс країни. Передвиборна кампанія в Грузії проходить на тлі гучних скандалів, арештів, опублікування компромату, взаємних звинувачень з боку конкуруючих партій та акцій протесту громадянського суспільства, повідомляє агентство Новости-Грузия.

У Грузії 1 жовтня відкриється 3684 виборчих дільниці в 73 виборчих округах. За кордоном виборчі дільниці будуть відкриті в 44 містах 37 країн світу (Росія до їх числа не входить через відсутність дипломатичних відносин Грузії з цією країною).

Парламент нового скликання, як і нинішнього, буде складатися зі 150 депутатів. Однак співвідношення обраних за пропорційною і мажоритарною системами змінилося – якщо зараз воно становить 75 на 75, то в парламенті нового скликання буде 77 на 73. Для участі в парламентських виборах зареєстровано 2 виборчі блоки і 14 партій. При цьому мажоритарні кандидати всіх виборчих суб’єктів одночасно включені в партійні списки (що складаються для отримання мандатів за пропорційною системою). На 150 місць у парламенті претендують, в сукупності, 2805 кандидатів. Виборчий бар’єр для партій встановлений на рівні 5% голосів виборців, що взяли участь у голосуванні.

У день виборів буде проведено п’ять різних екзит-полів.

Головна боротьба, згідно з соціологічними опитуваннями низки місцевих і міжнародних організацій, розгорнеться між двома політичними об’єднаннями – правлячою партією «Єдиний національний рух» та виборчим блоком «Бідзіна Іванішвілі – Грузинська мрія». «Єдиний національний рух», лідером якого є президент Грузії Михайло Саакашвілі, буде боротися за більшість у парламенті вже втретє.

Напередодні виборів 1 жовтня кандидатом на пост прем’єр-міністра від правлячої партії названий чинний прем’єр, найуспішніший, за оцінкою багатьох ЗМІ, міністр внутрішніх справ Грузії Іван (Вано) Мерабішвілі.

До складу основного конкурента «Єдиного Національного руху» увійшли всі шість партій, які становлять політичну коаліцію «Грузинська мрія», створену всього півроку тому грузинським мільярдером і меценатом Бідзіною Іванішвілі. У жовтні 2011 року Іванішвілі, який до цього практично не з’являвся на публіці, несподівано зробив заяву про своє рішення зайнятися політикою і створити конкурентоспроможну опозиційну силу. Кандидатом на пост прем’єр-міністра від блоку названий сам його лідер – Бідзіна Іванішвілі.

Передвиборні програми обох партій-конкурентів орієнтовані на вирішення соціальних проблем. І «Єдиний національний рух», і «Грузинська мрія» підтримують інтеграцію Грузії до Євросоюзу та НАТО, проте «Грузинська мрія», на відміну від правлячої партії, відзначає, що серед її зовнішньополітичних пріоритетів – і налагодження відносин з Росією, перерваних на дипломатичному рівні після подій серпня 2008 року.

За двома основними «китами», хоч і з великим відривом, слідує виборчий блок Георгія Таргамадзе.

Після виходу Бідзіна Іванішвілі на грузинську політичну арену влада Грузії ввела ряд обмежень на фінансування політичних партій. Зокрема, були ухвалені зміни в закон «Про політичні об’єднання громадян», якими було заборонено фінансування партій юридичними особами та особами, пов’язаними з політичною партією («особа, пов’язана з політичною партією» – новий термін цього закону). Контроль за фінансуванням політичних партій Грузії був переданий Державній службі аудиту (колишня Контрольна палата).

З чинником Іванішвілі в суспільстві пов’язують і внесені в травні цього року поправки до Конституції, що надають громадянам Євросоюзу, які народилися в Грузії, активне і пасивне виборче право протягом найближчих трьох років. Бідзіна Іванішвілі, якому влада Грузії відмовилися відновити грузинське громадянство, є громадянином Франції – члена ЄС. Між тим, мільярдер, який наполягає на наданні йому громадянства Грузії, заявив, що відмовляється скористатися поправками «для однієї особи» і офіційно не виставив свою кандидатуру на пост депутата на нинішніх парламентських виборах.

У червні в столиці відбувся багатотисячний мітинг коаліції «Грузинська мрія», на якій Бідзіна Іванішвілі вперше представив свою передвиборчу програму.

Через місяць, в кінці липня, Михайло Саакашвілі оголосив про оновлення уряду і призначення прем’єр-міністром Грузії автора найуспішнішої, за міжнародною оцінкою, грузинської реформи, главу МВС Вано Мерабішвілі. Той, у свою чергу, представив нову програму уряду «Більше користі народові», яка розрахована на період до 2016 року, і яка лягла в основу передвиборної програми правлячої партії. Офіційно передвиборна кампанія в Грузії почалася 1 серпня, і супроводжувалася сутичками прихильників протиборчих сил і затриманнями.

За виборчою кампанією в Грузії цього року спостерігає безпрецедентна кількість спостерігачів. Це близько 33 тисяч чоловік від 50 місцевих неурядових організацій, а також понад 600 осіб від 61 міжнародної організації. Серед спостерігачів – такі авторитетні інститути, як ПАРЄ, ОБСЄ, Міжвідомча комісія США, Євросоюз, NDI, IRI та інші.

За два тижні до виборів МВС Грузії опублікувало інформацію про виявлення в одній із тбіліських в’язниць фактів нелюдського поводження з ув’язненими. На підтвердження цієї інформації правоохоронні органи розповсюдили відеокадри побиття ув’язнених співробітниками цієї в’язниці, зазначивши, що це – лише частина відеозапису. У той же день, трохи пізніше, опозиційні канали оприлюднили повний відеозапис з шокуючими тортурами і згвалтуванням в тій же тюрмі.

Ці кадри стали причиною багатотисячних виступів протесту по всій Грузії. Через скандал пішли у відставку двоє міністрів – міністр з виконання покарань і глава МВС. У рамках розслідування за фактами жорстокого поводження з ув’язненими правоохоронні органи виявили аналогічні порушення ще в одній в’язниці – цього разу Кутаїської. Всього у справі про тортури ув’язнених на даний момент затримано 19 співробітників департаменту з виконання покарань, головним чином, представників тюремної адміністрації.

Тиждень тому грузинський інтернет вибухнув від нових відеокадрів, на цей раз – про розкол усередині «Грузинської мрії» і переговорах її представників з кримінальними авторитетами в Грузії і за кордоном. Лідери «Грузинської мрії» заявляють, що записи – фальшиві і зроблені на замовлення керівництва країни з метою «перекрити тюремний скандал».

Згідно з чинною Конституцією Грузії, новообраний парламент, після того, як збереться на перше засідання, має затвердити кабінет міністрів на чолі з прем’єром. Після парламентських виборів президент повинен заново представити кандидатуру прем’єр-міністра, а той, у свою чергу – представити парламенту новий уряд. Для затвердження кабінету міністрів необхідна підтримка більш 50% депутатів від загального числа депутатів, які будуть присутні на пленарному засіданні. Але це – перехідна стаття Конституції.

Приблизно за рік, після інавгурації нового президента, набуде чинності стаття Конституції, згідно з якою кандидатуру прем’єр-міністра повинен представляти не президент, а партія, що отримала більшість на останніх парламентських виборах (2012 року). Повноваження нового прем’єра включатимуть не тільки формування кабінету міністрів, але й визначення пріоритетів внутрішньої і зовнішньої політики країни.
У відповідності з чинним законодавством, партіям, які підписали угоду про створення Державної комісії з перевірки списків виборців і які подолають на майбутніх парламентських виборах 5% бар’єр, витрати на виборчі кампанії будуть відшкодовані з державного бюджету (встановлено максимальний розмір відшкодування – 1 млн. ларі).

 

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •