Дайджест новин 03.10.2018 – Issue #67

Дайджест новин 03.10.2018 – Issue #67

Доброго ранку! Вітаю вас у середу 3 жовтня. Сьогодні у нашому дайджесті такі новини: шоколад стає дорожчим, але його не вистачає; Нобеля з фізики отримали вчені з Канади, США і Франції; валюту дозволять купувати в онлайні; Amazon піднімає мінімальну зарплату в США; шимпанзе знають, що таке ритуал; Завойовники зі Сходу повністю змінили геном європейців; помер Роман Карцев.


Людству не вистачає шоколаду

Дедалі частіше виникають побоювання, що у найближчі десятиліття шоколад просто зникне. Вартість шоколаду на світовому ринку продовжує бити рекорди. За припущеннями, до 2025 року вона збільшиться вдвічі від рівня 2015-го.

Споживання шоколаду зумовлене доведеними перевагами для здоров’я. Він уповільнює старіння, має антиоксидантний ефект, полегшує стрес і регулює артеріальний тиск.

У Західній Європі та Північній Америці з’їдають понад половину всього виробленого в світі шоколаду. Споживання шоколаду в Індії в 2016 році досягло 228 тисяч тонн – це на 50% більше, ніж у 2011-му. У Китаї ситуація швидко змінюється – тепер мільйони забезпечених китайців купують високоякісні делікатеси іноземного виробництва.

Втім, виробники шоколаду переживають не найкращі часи. Какао, з якого виробляють шоколад, – вибаглива рослина, яка потребує вологого тропічного клімату та тінистих тропічних лісів, а тому територія, де можна її вирощувати, – обмежена.

Основні плантації какао розташовані в Західній Африці, а понад половина всього світового виробництва припадає на Кот-д’Івуар та Гану.

Зміни клімату на планеті сильно ускладнили вирощування рослини в цьому регіоні, до того ж на багатьох землях культивування какао наразі заборонено. Ще два головних вороги какао це хвороби і шкідники. Через них виробники какао щороку втрачають від 30% до 40% продукції.

Третій за величиною у світі виробник какао, Індонезія, стикнулася зі скороченням виробництва какао, яке почалося з 2010 року. Основні причини – погіршення клімату і старіння какао-дерев.

Американський кондитерський завод Mars Wrigley, за обсягом продажів 2017 року провідний виробник цукерок у світі, виділив 1 млрд дол. на розробку какао-дерева, більш стійкого до спеки. (BBC Ukr)

Більше новин

Нобелівську премію з фізики отримали вчені з Канади, США та Франції за дослідження лазерів. Артур Ешкін із США отримає одну половину грошової премії, а друга дістанеться Жерару Муру з Франції та Донні Стрікланд з Канади. Американського науковця відзначили за “оптичний пінцет та його використання в біологічних системах”, а вчених з Канади та Франції – “за їхній метод генерації ультракоротких оптичних імпульсів”, оголосила Королівська шведська академія наук. (Reuters/DW/BBC Ukr)

Другий президент України Леонід Кучма 2 жовтня завершив роботу в Тристоронній контактній групі мирного врегулювання ситуації на Донбасі. У Тристоронній групі його має змінити радник президента України Петра Порошенка, дипломат Руслан Демченко. (Радіо Свобода)

З 7 лютого 2019 року року українці зможуть купувати у банків іноземну валюту онлайн. Таке рішення з метою “валютної лібералізації” анонсував днями Національний банк України. Ліміт на купівлю валюти в інтернеті буде таким, як і для готівки – до 150 тисяч гривень на день в еквіваленті. Громадяни зможуть купувати валюту онлайн для будь-яких потреб. Для проведення операції клієнт повинен мати у банку гривневий і валютний рахунки. (DW)

Народний депутат від фракції “Блок Петра Порошенко” Олег Барна обматюкав журналіста після запитання, чому той тричі “кнопкодавив” під час голосування в парламенті. (УП)

Президент США Трамп програв президенту Росії Путіну у рейтингу довіри світовим лідерам, згідно до результатів опитування Pew Research Center. Громадяни 25 країн розповіли наскільки вони довіряють відомим світовим лідерам. Очолила рейтинг довіри канцлер Німеччини Меркель (52% довіряють, 31% – ні), далі йдуть президент Франції Макрон (42%/34%) та лідер КНР Сі Цзиньпін (34%/56%). На четвертому місці – Путін (30%/62%) а п’ятий – Трамп (27%/70%). (Pew)

Президент США Трамп змінив візову політику для одностатевих партнерів дипломатів. У понеділок почали діяти положення, за якими візу США не надаватимуть одностатевим партнерам іноземних дипломатів і працівників ООН, які не перебувають у шлюбі. Одностатевим парам серед іноземних дипломатів надано час до кінця року на оформлення шлюбу. (USA Today)

Компанія Amazon оголосила про підвищення з 1 листопада мінімальної зарплати для всіх своїх працівників в США до $15 за годину. Зміни поширюються на всі дочірні бізнеси та на сезонних і тимчасових працівників. За даними Amazon нова політика оплати праці охопить 250 тис працівників плюс 100 тис сезонних робітників. Спостерігачі вважають, що цей крок має на меті боротьбу із конкурентами в офлайні. В Amazon заявили, що тепер збираються лобіювати у Вашингтоні підвищення мінімальної зарплати на федеральному рівні. (TC/Reuters)

Результати розслідування видання The New York Times свідчать, що батько президента Трампа ухилявся від податків, коли передавав сину частину спадщини. Батько президента був великим нью-йоркським забудовником. Він помер у 1999 році. За даними розслідування, батько передав Дональду свого часу понад $400 млн, використовуючи для цього, швидше за все, з відома і за участі свого сина, сумнівні і, в деяких випадках, “шахрайські” методи заради ухилення від сплати податків. (Reuters/Радіо Свобода)

Генетичний аналіз показав, що приблизно 4500 років тому, частину південної Європи захопили завойовники зі сходу. На території сучасних Іспанії і Португалії практично миттєво зникли місцеві чоловіки, і все потомство в цьому регіоні залишили тільки чоловіки-завойовники, які належали до народу, що поширився від Монголії до Угорщини та вже знав колесо і приручив коней. Вони принесли з собою у західну Європу Індо-європейські мови та здійснювали набіги, залишаючи своїх жінок вдома. (Newscientist/IFLScience)

Недавні зйомки виявили як шимпанзе, на думку вчених, брали участь у поки що незрозумілому ритуалі. Шимпанзе із західної Африки поводилися дивним чином – вони кидали каміння у дерево, заповнюючи таким чином наявні порожні щілини і формуючи купи із цього каміння. Жодного практичного сенсу ці дії приматів не мали. За першими гіпотезами зоологів, можливо йдеться про дуже ранні форми ритуальної поведінки. (Independent)

Один раз побачити

В Росії у віці 79 років помер відомий артист Роман Карцев, який народився в Одесі. Він прославився у часи СРСР, виступаючи в дуеті з іншим одеситом, нині покійним, Віктором Ільченко. Вони виконували зі сцени сатиричні номери, автором яких був ще один відомий одесит – Михайло Жванецький. Артист також знімався в кіно.

Дякую за увагу і до наступного випуску у четвер 4 жовтня!

Ваш Дайджест новин готується сайтом Вісткар і надходить до поштових скриньок всіх, хто підписався, щоранку між 9 і 10 годиною.

Порадьте наш дайджест своїм друзям! Надсилайте ваші побажання і відгуки за адресою [email protected]

Куратор новин Сергій Рачинський

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •