Вісткар | Новини поштою – Issue #71

Вісткар | Новини поштою – Issue #71

Доброго ранку! Вітаю вас у вівторок 9 жовтня. Сьогодні у нашому дайджесті такі новини, варті вашої уваги:


Премію Банку Швеції з “економічних наук” отримають два американці

Визначено лауреатів премії імені Нобеля

Премію, яку традиційно називають “Нобелівською премією з економіки” цього року присуджено американцям Вільяму Нордхаусу (William Nordhaus ) і Полу Ромеру (Paul Romer) “за інтеграцію змін клімату і технологічних інновацій в макроекономічний аналіз”. Про це оголосили в Королівській академії наук Швеції (Royal Swedish Academy of Sciences). Нордхаусу премія присуджена за інтеграцію змін клімату, а Ромеру – технологічних інновацій – в довгостроковий макроекономічний аналіз. Вільям Нордхаус досліджував причини, які впливають на викиди вуглекислого газу в атмосферу і в підсумку призводять до глобального потепління. Його дослідження в сфері оподаткування виробництв і підприємств були використані кількома урядами. Пол Ромер заклав основу нової теорії, відповідно до якої економічний ріст є результатом внутрішніх, а не зовнішніх причин. 

Відомо, що премія з економіки не є “справжньою” Нобелівською премією. Вона немає відношення до Фонду Нобеля (Nobel Foundation), який визначає всіх інших лауреатів. Технічно, це премія Банку Швеції, яка називається “Bank of Sweden Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel.” Премія з “економічної науки” створена державними банкірами Швеції з метою підняти “науковий рівень” робіт з економіки та виправити імідж економістів.

Лауреат цієї премії, один із засновників “австрійської школи” економіки, переконаний прихильник економічної свободи, критик соціалізму і втручання держави в економіку, Фридрих Хайєк, наголошував у 1974 році, що для економіки, як соціальної науки, є небезпечним намагання ставитися до економічної теорії, як до законів фізики чи хімії. Заснування премії, зокрема, переслідувало мету додати економіку до “справжніх наук” – фізики, хімії та біології. Саме тому серед лауреатів премії так багато дослідників, що застосовують математичні методи та розрахунки і моделі, які ігнорують факт того, що економіка це наука про діяльність людей, а не матеріальні об’єкти. (CNBC/The Associated Press/Mises.org)

Більше новин

Група Bellingcat ідентифікувала другого підозрюваного в отруєнні Скрипалів відомого під прізвищем “Петров”. Ним виявися військовий лікар і полковник ГРУ Олександр Євгенович Мішкін. Журналісти виявили, що він неодноразово їздив до України та самопроголошеної Придністровської республіки. (УП/Bellingcat/Reuters/DW)

Генштаб Збройних сил України повідомляє, що у зв’язку з вибухами на складі боєприпасів на Чернігівщині в області запроваджені обмежувальні заходи, зокрема, евакуюють людей. “О 3 годині 30 хвилин надійшла інформація від начальника 6-го Арсеналу, що в районі населеного пункту Ічня Чернігівської області стався вибух на технічній території. Масштаб уточнюється…Здійснюється евакуація людей. Розгорнуто штаб ліквідації надзвичайної події”, – йдеться в повідомленні Генштабу 9 жовтня. Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомила, що рятувальники вже евакуювали близько 10 тис людей. Інтенсивність детонації боєприпасів на складах боєприпасів біля Ічні станом на 7 годину ранку складала 2-3 вибухи на секунду. (Радіо Свобода/DW/Радіо Свобода)

Ніколя Саркозі програв першу апеляцію у справі про спробу отримати таємну інформацію у помічника прокурора у обмін на престижну посаду. Паризький суд відхилив апеляцію колишнього французького президента Ніколя Саркозі, яку він подав у зв’язку з рішенням поновити проти нього кримінальну справу за обвинуваченням у корупції та зловживанні службовим становищем. Другу апеляцію, яку подав захист Саркозі, суд розгляне згодом. Саркозі звинувачують у тому, що 2014 року він намагався підкупити помічника генерального прокурора з метою дізнатися інформацію про розслідування можливого незаконного фінансування його передвиборчої кампанії 2007 року. (DW)

“Правий” кандидат, конгресмен Жаїр Болсонаро (Jair Bolsonaro) переміг у першому турі президентських виборів в Бразилії. У другому турі його опонентом буде кандидат від “лівих” Фернандо Хаддад (Fernando Haddad). Болсонаро заявив, що у разі перемоги від скасує участь Бразилії у Паризькій угоді щодо боротьби з наслідками зміни клімату. (BBC)

Компанія Google офіційно оголосила про закриття своєї соціальної мережі Google+. Мережа працює з 2011 році та стала спробою конкурувати з Facebook. Рішення про закриття проекту надійшло одночасно з новинами про виявлену в мережі уразливість, яка давала стороннім розробникам доступ до особистих даних приблизно 500 тис користувачів. Ця уразливість існувала в системі більше двох років, але компанія приховувала її через можливі санкції та репутаційні збитки. (Reuters)

Космічний зонд Voyager 2, схоже, близький до того, щоб перетнути “кордон” Сонячної системи, повідомляє агентство NASA. До таких висновків вчені дійшли, проаналізувавши дані з наукового інструменту CRS (Cosmic Ray Subsystem). З початку серпня зареєстровано збільшення енергії космічних променів, що досягають Voyager 2, приблизно на п’ять відсотків. У травні 2012 року подібне явище зафіксувала станція Voyager 1 коли перетнула геліопаузу, опинившись в міжзоряному просторі. Voyager 2 перебуває на відстані близько 17,7 млрд км від Землі (в 118 разів більше відстані між Землею і Сонцем). Три радіоізотопних термоелектричних генератори дозволять обом зондам підтримувати зв’язок із Землею приблизно до 2027 року. На борту апаратів знаходяться послання іншим цивілізаціям у вигляді диска із записами – Golden Record. (Boingboing)

Американська кіноакадемія (The Academy of Motion Picture Arts & Sciences) оголосила список із 87 країн, фільми з яких будуть брати участь у відборі на премію Oscar у номінації Foreign Language Film. Цьогорічний перелік картин вже названо одним із найсильнішим за останні роки. Від України в конкурсі представлено стрічку “Donbass” режисера Сергія Лозниці. (Deadline)

“It appears we just got Banksy-ed,” сказав керівник відділу сучасного мистецтва аукціону Sotheby’s в Лондоні Алекс Бранчик (Alex Branczik), коли паперова версія відомої роботи легендарного художника Бенксі під назвою Girl With Balloon на очах шокованої публіки автоматично знищила себе з використанням шредера, вмонтованого в раму картини. За секунду до цього картину продали за $1.4 млн. Бенксі, який протестує проти продажу його робіт, пізніше поширив відео, на якому показав, яким чином в масивну раму було вмонтовано шредер з дистанційним управлінням. Критики, коментуючи інцидент, називають його історичною подією і переконані, що порізане вщент полотно буде коштувати вдвічі дорожче. (Sky News/Rolling Stones)

Унікальний метеорит, який оцінили у $100 тис, 30 років використовувався як поріг у будинку. Вчені Smithsonian допомогли власнику зі штату Мичиган у США з’ясувати міжгалактичне походження каменя вагою 10 кг. (BBC)

Один раз побачити

“Добрі передвісники” (Good Omens), повна назва “Добрі передвісники. Ґрунтовні і вичерпні пророцтва Агнеси Оглашенної, відьми” (Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch) — роман, написаний англійським письменником Террі Пратчеттом у співавторстві з другом і колегою Нілом Ґейманом у 1990 році, номінований на “Всесвітню премію фентезі”. Книга розповідає про народження сина Сатани, кінець світу і те, як янгол Азірафаель разом із демоном Кроулі намагаються зупинити Апокаліпсис.

Вісткар – це щоденна розсилка українською мовою. У десятках різних джерел кількома мовами ми відбираємо лише новини, варті вашої уваги. Дайджест виходить п’ять разів на тиждень, в робочі дні, о 10 ранку.

поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •