Як забезпечити своїй дитині право на кілька паспортів різних держав?

Майбутні батьки замислюються про те, щоб надати своїй ще не народженій дитині якомога більше можливостей в житті, як тільки чадо підросте.

Багато хто пов’язує такі плани з набуттям громадянства тієї чи іншої країни. В майбутньому дитина може жити і працювати, де їй буде зручно, не замислюючись про візи та інші дозволи.

З точки зору законів, як місцевих, так і міжнародних, – дитині цілком можна організувати кілька паспортів, повідомляє BBC. У різних країн різні уявлення про те, хто і за яких умов отримує їхнє громадянство за правом народження.

Є країни, які практикують так званий jus sanguinis – “закон крові”. Якщо хоча б один з батьків новонародженого (в деяких країнах це може бути навіть бабуся чи дідусь) – громадянин цієї країни, то дитина автоматично отримує громадянство.
Такі закони існують у багатьох країнах – від Індії до Канади, від Ірландії до Тунісу.

Багато інших країн дотримуються принципу jus soli – “закону землі” – і вважають своїми громадянами всіх, хто народився на території цієї країни.
“Закону землі” дотримуються майже всі країни Західної півкулі, від Аргентини до Канади, від Ямайки до Мексики.

Деякі, як наприклад США і Канада, застосовують обидва принципи.

Дитину, народжену в літаку, можна вважати щасливчиком. Чому? Тому що у літаків теж є “громадянство”. Практично всі вони вважаються суверенною територією країни, в якій літак зареєстровано.

Згідно до Гватемальського протоколу, який вніс поправки до Варшавської конвенції, яка регулює повітряні перевезення, під час польоту на все, що відбувається в літаку, поширюються закони країни приписки літака.

Таким чином, наприклад, 19-річний чоловік, який летить з Техасу в Амстердам рейсом американської авіакомпанії Delta, не зможе купити на борту літака алкоголь: в США це заборонено особам молодше 21 років.

Але якщо той же юнак летить з того ж Техасу в той же Амстердам літаком голландської компанії KLM, то і пиво, і ром, і будь-які інші напої на борту будуть йому доступні: в Нідерландах алкоголь продається з 18 років.

Наприклад, якщо дитина народиться в аргентинському літаку, то вона стане громадянином Аргентини через jus solis.

Якщо літак в цей момент перетинає повітряний простір США, яке теж вважається американської суверенною територією, то новонароджений автоматично стане ще і американцем (знову ж jus solis).

А якщо у батьків цієї дитини різні паспорти – один, скажімо, громадянин України, а другий Естонії, – то у немовляти буде право отримати відразу чотири паспорти (jus sanguinis).

Проте, важливо пам’ятати, що жінок на останній стадії вагітності в літаки зазвичай не пускають.