Жан Клод Юнкер

В Брюсселі не приховують підтримку Макрона на президентських виборах у Франції

В Брюсселі зробили ставку на проєвропейського кандидата “центриста” Еммануеля Макрона (Emmanuel Macron) на президентських виборах у Франції. В той же час, в ЄС побоюються несподіванок, які можуть зіграти на руку іншому кандидату – Марін Ле Пен, яка агітує за ліквідацію ЄС.

Ціла група брюссельських чиновників, на чолі з Жаном-Клодом Юнкером (Jean-Claude Juncker), проігнорували традицію невтручання у національні вибори і відкрито висловлюються у підтримку колишнього інвест-банкіра, екс-міністра нинішнього соціалістичного уряду Франції і лідера руху “En Marche!” в його бажанні отримати переконливу перемогу над лідером правої партії “Народний фронт” Марі Ле Пен під час голосування у неділю.

У європейських коридорах влади 39-річного Е. Макрона хочуть бачити політиком, який зможе стримати хвилю популізму, ознаками якої в ЄС вважають Brexit та перемогу в США Дональда Трампа.

Еммануель Макрон вибори

“Ми тримаємо кулаки за Макрона”, заявив агентству AFP на умовах анонімності один із високопосадовців ЄС. Він додав, що недавні теледебати Макрона з Ле Пен уважно дивилися на найвищому рівні в усіх структурах ЄС.

Колишній міністр Франції та нинішній учасник групи ЄС з переговорів щодо Brexit Мішель Барн’є (Michel Barnier) голосуватиме за Макрона, тому що з ним “Франція залишиться Європейською”.

Зі свого боку Ле Пен давно виступає за те, щоб Франція залишила зону євро та повернулася до франка. Вона агітує за вихід із Шенгенської угоди, та переконана, що Європейський союз “помре”, а тому закликає до референдуму про вихід з ЄС, який вже отримав назву Frexit.

В той же час, в одному з останніх перед голосуванням інтерв’ю, Е. Макрон наголосив, що, у разі перемоги, він буде вимагати змін у Європі.

“Нам потрібна Європа, яка є більш ефективною і менш нудною у повсякденному житті”, заявив він у розмові з виданням Le Parisien.

В ЄС вже видихнули з полегшенням коли Е. Макрон з мінімальною перевагою переміг Марін Ле Пен у першому турі виборів, що відбувся 23 квітня.

“Хай щастить”, написав у твіттері голова Європейської комісії Юнкер, відверто проігнорувавши заведений у Брюсселі протокол. Пізніше його прес-секретар пояснив, що Франція зараз обирає між Європейськими цінностями і “знищенням Європи”.

В той же час, аналітики застерігають від передчасної ейфорії.

“Реформування ЄС це добре, але ідеї Макрона привабливо виглядають поки що лише на папері”, говорять в організації Open Europe.

“Наскільки його плани є реалістичними, адже будь-які зміни, про які він говорить, вимагатимуть змін у фундаментальних договорах ЄС”, питають аналітики і спостерігачі.

Аналітик Генрік Ендерлайн (Henrik Enderlein) зі Школи управління в Берліні наголошує на тому, що Макрон йде відверто проти течії, коли хоче обратися на пост у 2017 році під гаслами “більше Європи”. “Це вразило багатьох у Німеччині”, додав він в інтерв’ю агентству AFP. Але перетворення цих гасел на практичну політику залишається викликом, враховуючи серйозні розбіжності з Берліном у питаннях економіки та безпеки, вважає експерт.

telegram