Трампа підтримують американці

Німеччина може стати найбільшим ворогом Трампа

Уряд Дональда Трампа поступово нарощує опозицію Німеччині – і для Берліна настав час поставитися до цього серйозно, вважають Ульріке Естер Франке та Марк Леонард – автори статті на сайті міжнародного дослідницького центру ecfr.eu.

Ні для кого не секрет, що Трамп і Меркель – дуже різні політики. Після її візиту до Вашингтону, більшість німецьких газет дійшли до висновку “може бути ще гірше”. Автори статті переконані, що для цього є всі підстави.

На їхню думку, багато дій і заяв адміністрації Трампа є непослідовними і такими, що часом вступають у конфлікт із попередніми діями і словами. Але існує думка, що єдине в чому Вашингтон є послідовним, це в негативному ставленні до Німеччини.

По-перше, Трамп чітко дав зрозуміти, що він розглядає світ через призму економіки. На його думку, країною можна керувати як корпорацією. Він регулярно критикував глобалізацію та вільну торгівлю, обіцяв переглянути положення ключових угод, таких як NAFTA, так зупинити переговори, що вже йдуть не перший рік.

Для Німеччини це все виглядає дуже проблематично. Німеччина це країна, яка робить ставку на експорт. Її економічна модель базується на компаніях, які більше експортують, ніж імпортують. Німеччина має позитивний баланс торгівлі зі світом у розмірі 20 млрд євро, 6 млрд євро із яких припадає на США.

США, в свою чергу, мають найбільший торговий дефіцит – у 2016 році він сягнув 500 млрд доларів. Під час спільної прес-конференції Трамп заявив, що “переговорники з Німеччини зробили свою роботу значно краще, ніж американці”. Але ми хочемо справедливості, додав він. Не перемоги, а рівності, це те, чого я хочу, додав він.

Трамп переконаний, що Німеччина отримує більше переваг від глобальної торгівлі, так само, як Китай. Він хоче “збалансувати” ці стосунки, в першу чергу за допомогою ‘border adjustment tax’, від якого страждатимуть ті компанії, що не виробляють свою продукцію в США. Цей податок ще не введено, але штрафи вже діють. Другий в Німеччині виробник сталі Salzgitter з 30 березня зобов’язаний платити додаткові 22.9 % в якості компенсації за “демпінг”.

По-друге, Трамп відверто не погоджується із політикою Німеччини щодо біженців. Німеччина приймає у себе мільйони біженців, більшість з яких мусульмани. Трамп у своєму відомому інтерв’ю виданню BILD-Zeitung наполягав на тому, що Меркель припустилася “катастрофічної помилки, дозволивши цим нелегалам опинитися в країні”.

Дуже по різному США і Німеччина ставляться до міжнародних організацій. Для Берліна, ООН, СОТ та ЄС – елементи міжнародної системи, що гарантує стабільність, рівність та справедливість для всіх країн. В той же час, як адміністрація Трампа виходить з того, що мета цих міжнародних організацій позбавити США впливу та дати можливість слабким країнам використовувати США у своїх інтересах.

На думку авторів статті, Трамп оточив себе молодими агресивними бізнесменами, які радять йому ризикувати і позбавлятися старого, щоб дати шанс розвиватися новому,  тоді як підхід Німеччини – протилежний. Німці цінять обережність, поступовість та мінімізують ризики. Для людей із Силіконової долини такий підхід означає не менше, ніж пропаганда комунізму у часи сенатора Маккарті.

Можливо, все обійдеться і не буде виглядати аж так небезпечно. Трамп нещодавно розповідав про “неймовірну хімію” що виникла між ним і канцлером Меркель. В Берліні очікують, що в адміністрації Трампа з’явиться більше ліберально налаштованих діячів.

Але залишається ризик того, що відносини США і Німеччини прямують до найнижчої точки в історії двох країн. І тому, вважають автори статті, зараз найкращий час для політичного естеблишменту Німеччини визнати цей ризик.

telegram