Рекс Тіллерсон

Чому США мають цікавитися Україною – Стівен Пайфер

Той факт, що Державний секретар США Рекс Тіллерсон (Rex Tillerson) поставив перед своїми колегами на зустрічі міністрів країн G7 в Італії запитання “Чому американські платники податків мають цікавитися Україною?”, є несподіваним, вважає колишній посол США в Україні, а нині експерт з міжнародної політики центру Center for 21st Century Security and Intelligence, Стівен Пайфер. Навіть з урахуванням того, що пізніше прес-служба Білого дому визначила це запитання як “риторичне”.

Риторичне чи ні, вважає С. Пайфер, але цілком зрозуміло, що це питання дійсно постає перед багатьма американцями, які не так глибоко занурені у міжнародні події. Дійсно, порядок денний американської зовнішньої політики щільно заповнений, а Україна – десь за 5 тисяч миль від них.

І ось моя відповідь, пише С. Пайфер у статті під назвою “Чому Сполучені Штати мають цікавитися Україною?“. ЇЇ публікує сайт неприбуткової організації The Brookings Institution з Вашингтону. Нижче наведено скорочений переклад статті.

З моменту набуття незалежності, Україна була хорошим партнером США в питаннях, що мають критичне значення для міжнародної і внутрішньої політики США.

Наприклад, Україна позбулася свого ядерного арсеналу, який отримала у спадок від Радянського Союзу. А це 176 міжконтинентальних балістичних ракет, 44 стратегічні бомбардувальники, відомі як Blackjack та Bear-H, а також 1900 ядерних боєголовок. Вся ця зброя мала метою здійснення удару по Сполученим Штатам.

Київ також підтримав політику Вашингтону з нерозповсюдження, коли уряд скасував контракт на постачання компанією “Турбоатом” генератора для атомної станції, яку будували росіяни в іранському Бушері. Пізніше український уряд погодився передати весь збагачений уран на зберігання у безпечне сховище, що було метою американської політики із забезпечення ядерної безпеки.

У 2003 році Україна погодилася направити три батальйони до складу Іракської коаліції стабілізаційних сил. До 2005 року українці були четвертою найбільшою групою у іракському контингенті, після США, Британії та Польщі.

Україна гальмує у внутрішніх політичних та економічних реформах, але з ключових міжнародних проблем Київ завжди відгукувався на побажання США.

У 1994 році США, Росія та Британія уклали Будапештський меморандум, у якому взяли зобов’язання поважати суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України, а також не використовувати силу, або загрозу сили, проти України. Це також поширювалося і на застосування економічного тиску.

Росія демонстративно порушила ці зобов’язання коли у 2014 році незаконно анексувала Крим та почала підтримувати конфлікт у Донбасі на сході України.

Меморандум мав виняткове значення для США у 1994 році і американські офіційні особи, під час переговорів з підготовки цього документу, запевнили українських партнерів в тому, що США будуть уважно стежити за тим, що відбуватиметься в Україні.

Підтримка України разом із політичними та економічними санкціями є шляхом, яким Захід може дати Москві зрозуміти, що її неприйнятні дії матимуть наслідки.

Підтримка України та покладання на Росію збитків за її агресію допоможуть забезпечити те, що Москва не прорахується і не обере шлях поглиблення кризи.

telegram